SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nákupy elektroniky na internetu jsou bezpečnější

Kdy: 16.09.2010, Kde: Brusel

Po koordinovaném zásahu proti problematickým webovým stránkám se zdvojnásobil počet internetových obchodníků s elektronikou, kteří respektují spotřebitelské právo.

Společné kontroly dodržování spotřebitelského práva organizované Evropskou komisí slaví první úspěchy. Díky nim stoupl počet internetových obchodníků s elektronikou, kteří dodržují předpisy na ochranu spotřebitelů, na 84%. Ještě před rokem to bylo jen 44%. Výsledky posledního šetření zveřejnila Komise ve čtvrtek 16. září 2010.

Během těchto kontrol, zvaných „sweep“, provádějí příslušné národní dozorové orgány ve vybrané oblasti koordinované šetření na trhu a následně vymáhají dodržování práva u těch obchodníků, kteří pochybili.

První koordinovanou akcí tohoto druhu byla v roce 2009 kontrola internetového prodeje elektronických výrobků, jako jsou CD nebo DVD přehrávače, fotoaparáty či kamery. Jde totiž o jeden z nejoblíbenějších druhů zboží, které spotřebitelé po internetu nakupují, a u něhož se také objevuje nejvíce stížností. Během šetření zkontrolovaly dozorové orgány členských států EU 369 webových stránek a zjistily, že pouze 163 (tj. 44%) z nich dodrželo příslušné předpisy na ochranu spotřebitelů. Nejčastějšími prohřešky byly nedostatečné informace o právech spotřebitelů, zavádějící informace o cenách výrobků a o kontaktu na obchodníka.

Když Komise zorganizovala během letošního roku stejně zaměřenou akci a dozorové orgány vyhodnotily výsledky šetření, zjistily, že nyní pravidla dodrželo již 310 kontrolovaných webových stránek, tj. 84%. Informace o právech spotřebitelů letos poskytlo 86% prodejců, 94% podalo správnou informaci o ceně a 95% o kontaktech na obchodníka.

Není pochyb o tom, že k tomuto významnému zlepšení došlo právě díky koordinované akci, kdy dozorové orgány působící na celém vnitřním trhu spolupracují při kontrolních akcích i při následném vymáhání práva.

Druhý „sweep“, který letos proběhl, byl zaměřen na internetový prodej lístků a vstupenek na kulturní a sportovní akce. V tomto případě bylo zkontrolováno 414 webových stran, z nichž veškerá pravidla dodrželo pouze 167 (40%), zatímco 247 (60%) nyní čelí dalšímu vyšetřování s pravděpodobným udělením sankcí. Nejčastějšími pochybeními byly neúplné nebo zavádějící informace o ceně (v 74% případů), nepřiměřené smluvní podmínky (73% případů) a neúplné, zavádějící nebo zcela chybějící informace o obchodníkovi (48% případů). Existuje však naděje, že při kontrole v příštím roce zaznamenají dozorové orgány alespoň stejné zlepšení jako v případě prodeje elektronických výrobků.

Další informace:

Foto: EK