SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nedostupné knihy by se mohly objevit na síti

Kdy: 20.09.2011, Kde: Brusel

Unie zprostředkovala dohodu nakladatelů, knihoven a autorů.

Nesehnatelné knihy, které se nedočkaly nového vydání a jež je možné dnes nalézt jen v některých knihovnách či v antikvariátech, by mohly být brzy znovu snáze dostupné, a to na internetu. V úterý 20. září 2011 totiž zástupci knihoven, autorů, kolektivních správců a nakladatelů podepsali Memorandum o porozumění, jehož cílem je zpřístupnění knih a odborných časopisů nedostupných na trhu (tzv. out-of-commerce works). Ve vyjednávání, které trvalo několik měsíců, sehrála roli prostředníka Evropská komise.

Evropský knižní trh chrlí každoročně neuvěřitelné množství knih, nicméně jen málo z nich se stane skutečným bestsellerem. Řada knih naopak zapadne a nakladatelé ztratí zájem takové knihy znovu vydávat. Z těchto se pak stávají právě knihy nedostupné na trhu, protože jsou časem k nalezení jen třeba v depozitářích knihoven. Přesto – a to zejména s aktuální snahou zpřístupňovat kulturní dědictví on-line – je zájem i tyto knihy nebo časopisy uchovat, digitalizovat a zpřístupnit veřejnosti.

Memorandum je nezávazným instrumentem, který však má povzbudit dobrovolné licenční úmluvy, náležitě respektovat autorské právo a roli držitele práv.

Tato iniciativa jde ruku v ruce s návrhem směrnice o osiřelých dílech, který je aktuálně projednáván členskými zeměmi EU. Cílem tohoto návrhu je zpřístupnit díla, jejichž autor není znám, nebo jehož není možné dohledat. Oba projekty pak mají pomoci naplnit cíl, kterým je masová digitalizace sbírek evropských knihoven a jiných kulturních institucí a vytvoření evropské digitální knihovny Europeana.  

Další informace:

Foto: EK