SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

sobotka_a_velvyslanec
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Neformální summit EU

Předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka se v úterý 27. května 2014 zúčastnil neformálního summitu EU v Bruselu. Lídři členských zemí diskutovali výsledky voleb do Evropského parlamentu, obsazení top pozicí v institucích EU a také o aktuální situaci na Ukrajině po prezidentských volbách.

Při příjezdu na jednání předseda vlády prohlásil:

"Nyní jsou na tahu evropští lidovci, jestliže jsme celou kampaň říkali voličům, že tyto volby jsou jiné, že jsou také o tom, kdo povede Evropskou komisi. Oni by měli navrhnout kandidáta na předsedu Evropské komise a ten by měl začít vyjednávat s ostatními stranami v EP. Mohu potvrdit, že sociální demokraté jsou k tomuto jednání připraveni.

Nejde jen o osoby mnohem důležitější je budoucí směřování EU, protože voliči vyjádřili do jisté míry nespokojenost s tím, jak současná EU funguje. Evropa se musí změnit a začít přemýšlet o tom co trápí obyčejné občany. Uvítal bych, kdybychom vedle personálních otázek mluvili také o tom, jak bude EU stabilizovat ekonomiku, jak podpoří vznik nových pracovních míst, co uděláme pro konkurenceschopnost evropského průmyslu. To je to co zajímá ČR."