SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nekalé obchodní praktiky v dodavatelském řetězci

Dne 30. ledna 2013 představila Evropská komise Zelenou knihu o nekalých obchodních praktikách v B2B dodavatelském řetězci a zahájila tak veřejné konzultace ke zmiňovanému tématu.

Kniha představuje hlavní body problematiky a předkládá sadu otázek k diskuzi, která by měla pomoci najít řešení, jak posílit ochranu proti nekalým praktikám na národní i unijní úrovni. Současně by měly probíhat práce na studiích o dopadu potencionálních řešení.

Komise v Zelené knize popisuje současnou roztříštěnost přístupu jednotlivých států k dané problematice, což je zároveň jedna z největších překážek k rychlejšímu rozvoji vnitřního trhu. Zelená kniha také poukazuje na neexistenci koncepčního přístupu na unijní úrovni.

V současnosti existuje legislativa, která se ochrany proti nekalým praktikám týká spíše okrajově nebo pokrývá pouze její malou část. EK v dokumentu předpokládá nezbytnost vytvořeného společného souboru principů, na jejichž dodržování by dohlížela určená autorita s možnými sankcemi při jejich nedodržení.  

Zainteresované subjekty mohou zasílat odpovědi na předložené otázky do 30.4.2013. Konečné výstupy z diskuze plánuje Evropská komise zveřejnit v polovině roku 2013.