SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nizozemská princezna se postavila do čela boje s negramotností

Kdy: 01.02.2011, Kde: Brusel

Princezna Laurentien zasedne v čele expertní skupiny Evropské komise pro zvýšeni gramotnosti.

Každý pátý patnáctiletý Evropan, stejně jako řada dospělých, postrádá základní úroveň čtení, psaní a orientace v textu. V České republice tato úroveň v roce 2009 dosáhla dokonce alarmujících 23 % žáků 9. tříd. Hůře jsou na tom z členských zemí Evropské unie už pouze mladí Bulhaři, Litevci, Lucemburčané (jejichž data ale zkresluje vysoké procento cizinců žijících dlouhodobě v Lucembursku), Rakušané a Rumuni. Lidem, kteří postrádají základní úroveň gramotnosti, přitom hrozí ztížené uplatnění na trhu práce či ve společnosti jako takové.

Evropská komise se proto rozhodla bojovat s tímto nepříznivým stavem ustavením nezávislé expertní skupiny, jejímž hlavním úkolem bude identifikovat způsoby, jimiž by se úroveň gramotnosti v Evropě mohlo podařit zvýšit. Skupinu povede nizozemská princezna Laurentien, která působí jako Zvláštní pověřenec pro rozvoj gramotnosti organizace UNESCO.

„Tato iniciativa pomůže poukázat na velké tabu dnešní doby. Negramotnost stojí v cestě ekonomickému růstu a začlenení všech jedinců do společnosti,” uvedla princezna Laurentien. „Bojem s ní zároveň přispíváme k řešení řady dalších problémů, jako jsou například chudoba, nezaměstnanost či nezdravý životní styl,“ dodala.

Expertní skupina poprvé zasedla 1. února 2011 a bude se scházet pravidelně po dobu nadcházejících 18 měsíců. Své návrhy předloží Evropské komisi v polovině roku 2012. Doporučení vycházející z těchto návrhů následně evropská komisařka pro vzdělání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Androulla Vassiliou představí ministrům školství členských států na podzim téhož roku. 

 

Článek vznikl ve spolupráci s Michalem Žižlavským, studentem FSS MU.

Foto: EK