SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nová úmluva má ochránit práva televizí a rádií

Kdy: 16.02.2011, Kde: Brusel

EU se chystá připojit k úmluvě, která má zabránit pirátskému zneužívání televizního a rozhlasového vysílání.

Evropské televize a rozhlasové stanice by v blízké budoucnosti měly mít prospěch z nového nástroje, který na mezinárodní úrovni ochrání jejich práva. V Evropě se totiž připravuje nová úmluva, která má bojovat proti pirátskému zneužívání vysílacích signálů a přenosů při poskytování služeb v rámci televizního a internetového vysílání.

Práva televizí a rádií – tedy tzv. vysílacích organizací – patří do skupiny práv souvisejících s autorským právem. Budoucí nástroj má vycházet ze stávajícího souboru pravidel harmonizovaných na úrovni EU. Má chránit práva těchto organizací týkající se jejich vysílání a dále práva vztahující se na vysílací signál v různých fázích přenosu.

Úmluva se ovšem připravuje v Radě Evropy, která zahrnuje 47 zemí a není institucí EU. Proto se Unie musí stát smluvní stranou tohoto nástroje. V nejbližší době tak Rada EU, tedy členské státy sedmadvacítky, projedná mandát pro Evropskou komisi, aby mohla vést jednání o budoucí úmluvě za EU.

Z přistoupení k tomuto nástroji by EU plynuly výhody spočívající ve větší ochraně práv evropských vysílacích stanic v mnoha třetích zemích a zajištění rozšíření a větší bezpečnosti trhů s audiovizuálním obsahem vytvořeným v EU. Prospěch tak z budoucí úpravy budou mít všichni, kdo působí v oblasti audiovizuálních médií.

Další informace:

Foto: EK