SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nový finanční program pomůže podnikům

Kdy: 30.11.2011, Kde: Brusel

Nástroj COSME má v letech 2014-20 disponovat 2,5 miliardami eur.

Lepší přístup podniků k financím, podpora podnikání jako takového včetně zakládání nových podniků a zlepšení přístupu podniků na evropské i světové trhy. To mají být hlavní cíle Programu pro konkurenceschopnost podniků a malé a střední podniky (2014 – 2020), tzv. COSME, který 30. listopadu 2011 navrhla Evropská komise.

Program  má být součástí finanční perspektivy na následující sedmileté období. COSME s navrženým rozpočtem ve výši 2,5 miliardy eur naváže na aktivity, na něž přispíval stávající Program pro konkurenceschopnost a inovace (tzv. CIP).

Cílovými skupinami programu jsou podnikatelé, kteří by mohli těžit ze snazšího přístupu k financím či na trhy, dále občané, kteří se rozhodnou začít podnikat, a v neposlední řadě i veřejná správa při jejím úsilí vypracovat a účinně provádět reformní politiku.

Očekává se, že program přispěje k vytvoření 39 tisíc podniků za rok, a že ve stejném období pomůže vytvořit či zachovat přes 29 tisíc pracovních míst a zahájit přibližně 900 nových obchodních produktů, služeb či procesů.

Zmíněné 2,5 miliardy eur jsou dle návrhu rozděleny na konkrétní finanční nástroje (1,4 miliardy) a dále na fungování již existující celoevropské sítě na podporu podnikání (Enterprise Europe Network), mezinárodní průmyslovou spolupráci a vzdělávání v oblasti podnikání (1,1 miliardy).

Další informace:

Foto: EK