SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Srbsko chce pokračovat v proevropském kurzu

Kdy: 24.05.2012, Kde: Bělehrad / Brusel

Novým srbským prezidentem byl zvolen Tomislav Nikolič. Ten slíbil, že cílem jeho země zůstává integrace do EU.

Srbsko v dalších letech povede nový prezident. Druhé kolo prezidentských voleb v neděli 20. května 2012 totiž navzdory očekáváním vyhrál Tomislav Nikolič, dosavadní předseda Srbské pokrokové strany. Ten získal 49,54 % hlasů a porazil tak favorita Borise Tadiče, jenž post prezidenta zastával od roku 2004 a který ve druhém kole těchto voleb získal 47,31 % hlasů. Oficiální výsledky voleb byly zveřejněny 24. května.

V projevu, který přednesl již po oznámení prvních odhadů výsledků po uzavření volebních místností, Nikolič uvedl, že hodlá pokračovat v nastaveném proevropském směřování své země.

Na výsledek prezidentských voleb reagovala i Evropská unie prohlášením vysoké představitelky pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonové. Ta ocenila nejen práci dosavadního prezidenta, ale i demokratický průběh voleb, v nichž mohli hlasovat i srbští občané žijící na území Kosova. Zároveň vyjádřila naději, že se Srbům podaří rychle sestavit novou, silnou vládu (občané hlasovali zároveň v parlamentních volbách), které se podaří provést nezbytné ekonomické reformy a pokračovat v evropské integraci. Dobrý průběh voleb přivítalo také Parlamentní shromáždění Rady Evropy.

Nadcházející týdny a měsíce ukáží, zda se novému prezidentovi a vládě podaří dále pokročit v plnění kritérií, která musí Srbsko splnit před tím, než dojde k zahájení přístupových rozhovorů s EU. O stavu jejich plnění bude Evropská komise informovat prostřednictvím svých každoročních hodnotících zpráv, jež budou zveřejněny letos v říjnu.

Foto: Wikimedia Commons