SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Občané EU budou snáze přecházet vnější hranici

Kdy: 03.06.2010, Kde: Lucemburk

Odbavení na hraničních přechodech a na letištích se v budoucnu urychlí díky automatizovaným systémům.

Občané členských zemí Evropské unie by v budoucnu měli snáze a rychleji přecházet vnější hranici EU či procházet odbavením na letišti. Bude to především díky automatizovaným systémům přechodů vnějších hranic, které se již nyní testují v několika zemích Unie.

Ministři vnitra členských států nyní podpořili zavedení takového řešení po celé EU. Na Radě pro justici a vnitro ve čtvrtek 3. června 2010 totiž schválili Závěry o usnadnění přechodu vnějších hranic občanům členských států EU. Ty se zaměřují právě na potřebu usnadnit a urychlit odbavení na hraničních přechodech.

Závěry Rady podporují především sjednocení takového řešení na celounijní úrovni. Opírají se při tom o existující individuální pilotní projekty automatizovaných systémů přechodů vnějších hranic, které provozuje např. Portugalsko, Finsko, Německo a Velká Británie. Schválený text nicméně nehovoří o žádném cílovém datu, do něhož by takové systému v EU měly fungovat.

Rozhodnutí ministrů doplňuje řadu iniciativ na efektivnější a modernější ochranu vnějších hranic prostřednictvím zavedení zvažovaných systémů zaměřených na občany třetích států, jako je např. systém registrující jejich vstup a výstup (Entry/Exit) či systém předběžné autorizace vstupu na území EU (EU ESTA). Další pokrok v naplnění práva na volný pohyb osob by měl být doprovázen odpovídajícími bezpečnostními zárukami v širším smyslu, tedy včetně ochrany osobních údajů.

Prioritou by mělo být zavedení těchto postupů na mezinárodních letištích, která jsou vstupní branou do Unie pro stamiliony osob ročně. Koncové zařízení (automatizovaná brána) by zajišťovala bezobslužné čtení a kontrolu biometrických a alfanumerických údajů obsažených v cestovních dokladech splňujících nejmodernější, Evropskou unií regulatorně stanovené parametry (tzv. "biometrické pasy"). V podmínkách České republiky, která je obklopena členskými státy EU, je z hlediska využitelnosti systému ulehčené hraniční kontroly možné uvažovat zejména o letišti Praha - Ruzyně.

Další informace:

  • Závěry Rady o usnadnění přechodu vnějších hranic občanům členských států EU (pdf)

Foto: Rada EU