SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Občané tří zemí západního Balkánu cestují bez víz

(Archivní článek, platnost skončena 06.01.2011.)

Kdy: 19.12.2009, Kde: Makedonie, Černá hora a Srbsko

Od 19. prosince 2009 mohou občané, resp. držitelé biometrických pasů Makedonie, Černé Hory a Srbska, cestovat do zemí schengenského prostoru (a také Bulharska, Rumunska a Kypru, které se přihlásily k plnému uplatňováni schengenského acquis) bez víz. Završila se tak první etapa intenzivní práce, na níž svůj podíl nese i Česká republika, která během svého předsednictví v Radě Evropské unie pokroku v přípravách napomohla.

Výše jmenované tři země splnily podmínky, které byly v roce 2008 stanoveny v tzv. cestovních mapách k vízové liberalizaci. Podmínky zahrnovaly řadu opatření, např. zavedení biometrických pasů, posílení kontrol na hraničních přechodech jako součást boje proti nelegální migraci, přijetí zákonů o azylu, zlepšení mezinárodní soudní a policejní spolupráce v rámci boje proti organizovanému zločinu a řadu dalších. Na splnění všech podmínek dohlížela Evropská komise, která do jednotlivých zemí vyslala několik odborných misí, jichž se účastnili i experti z členských států EU, včetně České republiky.

Bezvízový styk platí pro držitele biometrických pasů na turistické pobyty v délce do 90 dnů, nevztahuje se tedy v žádném případě na studijní cesty či přesídlení za účelem zaměstnání.

Česká republika považuje bezvízový styk za důležitý předpoklad příprav těchto zemí na budoucí členství v Evropské unii. Možnost cestovat významně přispívá rozvoji mezilidských vztahů a poznání jiných zemí podporuje vzájemnou toleranci, bez níž se funkční EU neobejde.

První organizovanou cestu skupiny svých občanů, kteří dosud žádnou ze zemí schengenu nenavštívili, zorganizovalo již 19. 12. Srbsko; v doprovodu Božidara Djeliće, místopředsedy vlády pro evropskou integraci, přijela skupina asi 30 občanů, kteří se v sobotu setkali se zástupci Evropského parlamentu, Evropské komise i členských států.

Na plnění podmínek vedoucích k bezvízovému styku v současnosti dále pracuje Albánie a Bosna a Hercegovina. Ve svém nedávném hodnocení vyjádřila Evropská komise naději, že pokud budou země pokračovat ve svém úsilí dosavadním tempem, budou jejich občané snad moci začít cestovat bez víz již v průběhu roku 2010. V praxi to znamená, že Evropská komise navrhne změnit nařízení 539/2001, které upravuje seznamy států, jejichž občané mohou cestovat do zemí schengenského prostoru bez víz, či jejichž občané naopak víza potřebují. Návrh na změnu nařízení následně projedná Evropský parlament a Rada, které o změně nakonec mohou rozhodnout. 

Foto: Wikipedia