SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Obchod s USA bude jednodušší

Kdy: 05.06.2012, Kde: Brusel

Nová dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy zkrátí celní řízení a sníží náklady firem. Profitovat z toho budou i české podniky.

Celní kontroly zboží obchodovaného mezi Evropskou unií a Spojenými státy budou jednodušší a kratší. Sníží se tím náklady i administrativní zátěž pro firmy na obou březích Atlantiku.

Je to díky nové dohodě, kterou EU uzavřela s USA. Ta se týká vzájemného uznávání programu celního a obchodního partnerství proti terorismu Spojených států (C-TPAT) a programu oprávněných hospodářských subjektů Evropské unie (AEO). Příslušné rozhodnutí Smíšeného výboru USA-EU pro celní spolupráci bylo v Úředním věstníku EU zveřejněno 5. června 2012.

Dohoda konstatuje, že oba programy jsou slučitelné a že se členy programů druhé strany se zachází tak, jako by byly členy vlastního programu. EU tudíž bude členy C-TPAT považovat za AEO a naopak. Hlavním přínosem by mělo být především zohlednění členství v programu při provádění celních kontrol, a tím i zkrácení času a snížení nákladů a administrativní zátěže, které jsou spojeny s celním řízením.

Dohoda se bude zavádět ve dvou fázích. V první fázi od července 2012 by americká strana měla začít přiznávat výhody členům evropského programu AEO. Ve druhé fázi od ledna 2013 pak i EU přizná totéž členům amerického programu C-TPAT. Po Japonsku jde již o druhou dohodu o vzájemném uznávání schválených hospodářských subjektů, kterou EU uzavřela.

Dohoda přinese výhody i českým firmám. Spojené státy jsou totiž pro ČR významným obchodním partnerem. Vzájemný obrat obchodu se zbožím činil v roce 2011 dvě procenta celkového obratu. V ČR je v současné době 105 firem se statutem AEO, které z výhod spolupráce s USA mohou těžit.

Další informace:

Foto: EK