česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Označování textilu v Unii se změní

Kdy: 11.05.2011, Kde: Brusel/Štrasburk

Nová pravidla mají zlepšit bezpečnost výrobků a zrychlit zavádění nových materiálů.

Na etiketách oblečení a dalších textilií prodávaných v EU bude muset do budoucna uvedeno, že výrobek obsahuje kožešiny či usně. To je dopadem kompromisu v jednáních mezi členskými státy EU a Evropským parlamentem o novém nařízení o názvech textilií a souvisejícím označováním textilních výrobků etiketami, který ve středu 11. května 2011 potvrdili europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku. Parlamentu se sice podařilo prosadit požadavek označovat přítomnost kožešin a usní v textilních výrobcích, ale boj o zavedení označování „made in“ prohrál.

Přijetí tohoto ryze technického předpisu, který byl předložen začátkem roku 2009 především za účelem zjednodušení a zrychlení legislativního procesu pro schvalování a zavádění nových druhů textilních vláken, zabralo nečekaně dlouhou dobu. Evropský parlament trval na rozšíření rozsahu působnosti návrhu nařízení na označování země původu, nehledě na nesystémovost tohoto požadavku a na fakt, že pro takovéto rozšíření nebyla vypracována dopadová studie. Prosazoval povinné označování „made in“ pro textilní výrobky dovážené do EU ze třetích zemí a dobrovolné označování „made in“ pro textilie pocházející ze zemí EU.

Rada EU, tedy členské státy, však nebyla ochotna na tento požadavek přistoupit. Právním předpisem k problematice uvádění země původu u některých výrobků dovážených ze třetích zemí (který se vztahuje nejen na textilní výrobky, ale také na keramiku, nábytek, obuv aj.) se zabývá již od roku 2005 a ani za tuto dobu se členským státům nepodařilo vyřešit problematické otázky spojené s tímto předpisem. Rada proto nemohla podpořit řešení Evropského parlamentu, zastánce označování „made in“, který se se rohodl „obejít“ zatím neúspěšné projednávání horizontálního nařízení a vložit ustanovení o označování země původu do sektorového právního předpisu.

Výsledným kompromisem mezi EP a Radou je tedy pouze závazek Evropské komise předložit do září 2013 zprávu, případně doplněnou legislativním návrhem, která zhodnotí mj. vhodnost zavedení systému označování „made in“ pro textilní výrobky.

Evropský parlament na druhou stranu úspěšně prosadil požadavek na zavedení označování přítomnosti usní a kožešin. Nově se tedy bude na štítcích textilních výrobků, které obsahují usně a kožešiny, objevovat text: „Obsahuje netextilní části zvířecího původu“ („Contains non-textile parts of animal origin“).

Evropský parlament také otevřel dveře dalším požadavkům na označování. Vybojoval si totiž revizní klauzuli, podle které by měla Evropská komise do září 2013 předložit zprávu hodnotící např. vhodnost zavedení jednotného systému pro označování velikosti textilních výrobků nebo jednotného systému označování péče o textilie.

Foto: EP / Belga