SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pécs se představila v Bruselu

(Archivní článek, platnost skončena 27.02.2011.)

Kdy: 24.02.2010, Kde: Brusel

Maďarské město je v letošním roce spolu s Essenem a Istanbulem Evropským městem kultury.

Na půdě Evropského parlamentu v Bruselu se ve středu 24. února 2010 představila Pécs, která se v letošním roce pyšní titulem Evropské město kultury. Město na jihu Maďarska nedaleko hranic s Chorvatskem má bohatou minulost, v dějinách se zde vystřídala řada kultur. To se odrazilo v jeho architektonické podobě a kulturním bohatství. V roce 2000 bylo zapsáno na seznam světových kulturních památek UNESCO.

V Evropském parlamentu ale pod záštitou maďarského europoslance Tamáse Deutsche (EPP) ukázalo hlavně svou moderní tvář. Vedle výstavy moderního umění se například představila tříčlenná taneční skupina. Právě kulturní zážitky dominují programu celého roku, ale kultura nemusí být jediným lákadlem. Pésc totiž leží v oblasti velmi příznivé pěstování a výrobě kvalitního červeného vína, a poblíž lze navštívit i termální lázně.

Pécs je letos Evropským městem kultury společně s Essenem a Istanbulem. V roce 2015 bude Evropským městem belgický Mons a jedno z českých měst. Rozhodnutí, zda se českým zástupcem stane Ostrava nebo Plzeň, padne v září 2010.

Až do roku 2004 vybíraly Evropská města kultury jednomyslně členské státy EU aEvropská komise přidělovala každý rok vybranému městu dotaci. Nyní jmenuje Evropské město kultury Rada ministrů na doporučení Komise, která bere v úvahu stanovisko Parlamentu a poroty sestavené ze sedmi významných osobností ze světa kultury. Do výběru se mohou hlásit také města ze zemí, které nejsou členy EU.

Další informace:

  • Pécs – Evropské město kultury 2010

Foto: Pecs2010