SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pomoc Haiti je pro EU dál prioritou

Kdy: 24.01.2011, Kde: Brusel

Rok po ničivém zemětřesení se Haiti potýká s vážnými problémy.

12. ledna 2011 si svět připomněl první výročí od ničivého zemětřesení na Haiti, při němž zahynulo přes 220 tisíc lidí a 1,7 milionů obyvatel zůstalo bez přístřeší.

Při této příležitosti vydali vysoká představitelka EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonová, komisař EU pro rozvoj Andris Piebalgs a komisařka pro humanitární pomoc Kristalina Georgieva společné prohlášení, ve kterém potvrdili, že pomoc Haiti zůstává pro EU i nadále prioritou. Evropský parlament nezůstal pozadu a ve středu 19. ledna 2011 také vydal usnesení o situaci na Haiti rok po zemětřesení.

Za posledních 12 měsíců EU poskytovala jak humanitární, tak rozvojovou pomoc na obnovu země. Bezprostředně po katastrofě EU uvolnila okamžité finanční prostředky na humanitární a mimořádné potřeby, jež byly postupně navyšovány a na konci roku 2010 dosáhly 340 milionů eur, z nichž 120 milionů eur poskytla Evropská komise (Česká republika uvolnila na pomoc Haiti 20 milionů Kč).

Ačkoliv je Unii pro Haiti globálně největším dárcem, bez prostředků a podpory jejích členských států a mezinárodního společenství by pomoc nebyla dostatečná. Situaci vždy komplikovaly mnohé překážky v logistice a infrastruktuře, a vše ještě dále ztížily hurikán Tomas, epidemie cholery či politická nestabilita.

Volby, které se konaly 28. listopadu 2010, byly poznamenány nízkou účastí, špatnou organizací, podvody, násilím a zastrašováním voličů. Spory o dvojici kandidátů, kteří se mají v druhém kole utkat o úřad hlavy státu, vyvolaly pouliční nepokoje. Druhé kolo prezidentských voleb, které se mělo konat v neděli 16. ledna 2011, bylo nakonec odloženo. Tři týdny před vypršením mandátu současného prezidenta Reného Prévala se tak Haiti dostalo do politické slepé uličky.

Vyšetřovací mise Organizace amerických států (OAS) potvrdila, že volby provázely podvody na různé úrovni. V souvislosti s výsledky mise vydala dne 20. ledna 2011 vysoká představitelka EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonová další prohlášení, ve kterém vyzývá haitskou správu, aby tyto závěry přijala a pokračovala ve volebním procesu.

Evropská unie si je plně vědoma toho, že situace na Haiti není zdaleka uspokojivá a že se v některých oblastech dokonce zhoršila. Politická stabilita a fungování demokratických institucí je základním předpokladem pro obnovu a rozvoj země. Proto je EU i nadále připravena pomoci Haiti jak s pokračujícím volebním procesem, tak s celkovou rekonstrukcí země.

Další informace:

Foto: EK