SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Portál elektronické justice usnadní život občanům

Kdy: 16.07.2010, Kde: Brusel

Nový přelomový projekt slouží občanům, podnikatelům, právníkům i soudcům k rychlému získání informací o přístupu ke spravedlnosti v celé EU.

Představte si jedno místo na internetu, kde díky několika kliknutím najdete veškeré potřebné informace o přístupu ke spravedlnosti v celé Evropské unii. Místo, kde například naleznete informace o nákladech vzniklých během soudního řízení v Německu, o možnosti alternativního řešení sporů s vaším polským zaměstnavatelem, adresu příslušného soudu ve Velké Británii, chcete-li podat žalobu o náhradu škody, či kde můžete vyhledat informaci o společnosti v úpadku v Rakousku v tamním insolvenčním rejstříku. To vše on-line, v češtině a bez zdlouhavého vyhledávání na deseti různých místech v cizích jazycích.

Nyní tato možnost již není nedosažitelnou představou. Evropská unie po několika letech náročných příprav spustila v pátek 16. července 2010 během neformálního setkání ministrů spravedlnosti členských států tzv. evropský portál elektronické justice (e-Justice). Tento portál slouží jako ústřední a výchozí zdroj informací pro oblast civilního, trestního a částečně i správního práva v jednotlivých státech Evropské unie. Informace jsou v něm dostupné v 22 jazycích.

První verze portálu má převážně informativní charakter, přičemž  v dalších letech budou přidávány různé dynamické funkce, které umožní běžným občanům, podnikatelům či příslušníkům různých právnických profesí nalézt např. specializovaného právníka nebo notáře působícího v jiném členském státě, podat různé žádosti a formuláře on-line, vyměňovat si dokumenty v rámci soudních řízení zabezpečenou cestou či nahlížet do národních registrů jiných členských států díky propojení insolvenčních, katastrálních či obchodních rejstříků.

Evropský portál elektronické justice naleznete na adrese https://e-justice.europa.eu/.

Foto: EK