SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Potraviny v EU budou lépe označeny

Kdy: 22.06.2011, Kde: Brusel

Nová pravidla mají zajistit lepší informovanost spotřebitelů a zabránit jejich klamání.

Na obalech potravin prodávaných v EU budou již za pár let povinně uváděny jejich nutriční údaje. Výrobci také budou muset výrazně uvést, zda jejich zboží obsahuje alergeny. A některé potraviny – např. většina druhů čerstvého masa, ovoce a zelenina, olivový olej či med – povinně ponesou informaci, ze které země pocházejí.

Je to díky novým pravidlům pro označování potravin, na kterých se ve středu 22. června 2011 po více než třech letech dohodly členské státy EU s Evropským parlamentem a Komisí. Nová pravidla mají přispět k lepší orientaci při zvažování konkrétních výživových potřeb každého občana Unie.

Cílem návrhu nařízení, jehož kompromisní podoba musí být ještě počátkem července odsouhlasena plénem Evropského parlamentu, je dosáhnout vysoké úrovně ochrany zdraví a zájmů spotřebitelů. Smyslem je rovněž zajistit hladké fungování vnitřního trhu a volný pohyb legálně vyráběných a na trh uváděných potravin v rámci EU. V neposlední řadě jde o ochranu legitimních zájmů výrobců a podporu výroby kvalitních produktů.

Po vstupu v platnost budou mít výrobci tři roky na to, aby nová pravidla zavedli. Uvádění nutričních hodnot bude povinné až za dva další roky, tedy celkem za pět let.

Další informace:

Foto: EP