SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Potvrzeno: Plzeň bude v roce 2015 metropolí kultury

Kdy: 19.05.2011, Kde: Brusel

Ministři kultury EU oficiálně schválili udělení titulu evropského hlavního města kultury Plzni.

Plzeň se 19. května 2011 oficiálně zapsala spolu s belgickým městem Mons na prestižní seznam evropských hlavních měst kultury. Tento titul neslo už přes 40 evropských měst. Každé z nich dostalo jedinečnou příležitost, jak se zviditelnit na mezinárodní úrovni.

Odborná porota vybrala Plzeň již loni v září. Nyní ale toto rozhodnutí formálně potvrdili ministři kultury členských zemí EU.

Plzeň se ve svých projektech zaměřuje na rozvoj kulturních aktivit a na zvyšování kulturní úrovně dětí, mládeže a skupin se speciálními potřebami, na rozkvět kongresové a business turistiky a zlepšení sociálních služeb včetně integrace cizinců. Dalšími strategickými cíli jsou rozšíření zeleně, vytlačení automobilové dopravy z centra města a bezpečí v Plzni.

Spolupráce mezi Plzní a partnerským městem Mons přinesla mnoho výhod: možnost stáží pro plzeňské studenty v Monsu a Lutychu, pořádání workshopů využívajících nové technologie (zvláště sound & light design), představení mladých českých skladatelů a vystoupení plzeňského Divadla Alfa v Monsu. Zajímavým plodem spolupráce je projekt „To beer or not to beer“ uskutečněný v rámci sítě revitalizovaných pivovarů. 

Dalšími partnery jsou belgické město Lutych, francouzské město Limoges a francouzský region Franche-Comté.

Další informace:

 

Článek vznikl ve spolupráci s Marií Leflerovou, studentkou MEE Université de Provence.