SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Používání mobilu v zahraničí bude levnější

Kdy: 28.03.2012, Kde: Brusel

Do budoucna by měly výrazně zlevnit poplatky za volání, SMS a datové služby pro občany cestující do zahraničí.

Evropští občané by již letos v létě měli při cestách po Evropské unii mít možnost ze svých mobilních telefonů levněji volat, posílat textové zprávy a surfovat po internetu. Je to díky dohodě o pokračování regulace roamingu, kterou ve čtvrtek 28. března 2012 schválili zástupci velvyslanců členských států při EU (COREPER I). Na návrhu kompromisu se o den dřív dohodlo dánské předsednictví v Radě EU s Evropským parlamentem a Komisí. Dohodu by nyní mělo formálně potvrdit květnové plénum EP a následně ministři sedmadvacítky. Nařízení „Roaming III“ tak od 1. července plynule naváže na stávající regulaci.

Občané pocítí důsledky na svých peněženkách již od poloviny tohoto roku, kdy dojde k dalšímu snížení cenových stropů, nově též u datových služeb. A tento trend bude pokračovat i v následujících letech. V polovině roku 2014 nastane oddělení domácích mobilních služeb a služeb využívaných v roamingu. Každý občan si při cestách do zahraničí bude moci vybrat z více nabídek, protože budou otevřeny dveře pro nové alternativní roamingové operátory. Díky zostření konkurence by tak měli zákazníci profitovat z nižších cen a vyšší kvality nabízených služeb.

EU reguluje ceny volání ze zahraničí od roku 2007, kdy byly zavedeny cenové stropy pro hlasové služby a textové zprávy. V roce 2009 došlo k rozšíření rovněž na velkoobchodní ceny pro datové služby. Komise přišla s novým návrhem nařízení Roaming III na začátku července 2011 v reakci na svou zprávu hodnotící vývoj na roamingovém trhu. EK přiznala, že stávající regulace založená pouze na cenových limitech není nejlepší cestou pro dostatečnou konkurenci mezi operátory, ceny pro spotřebitele se drží těsně pod nařízenými stropy a datové služby jsou příliš drahé.

Dohoda o roamingu zapadá do úsilí Evropské komise vytvořit podmínky pro jednotný trh telekomunikačních služeb v rámci celé Unie. Digitální agenda pro Evropu, první z vlajkových lodí plánu pro oživení evropského hospodářství Evropa 2020, zmiňuje mimo jiné cíl setřít do roku 2015 rozdíly mezi poplatky za roaming a vnitrostátními tarify.

Další informace:

  • Tisková zpráva EK s přehledem dohodnutých cenových stropů
  • Návrh EK k revizi nařízení o roamingu z roku 2011(pdf)
  • Zpráva o fungování nařízení o roamingu z roku 2011 (pdf)

Foto: EK