česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pravidla pro rozvody mezinárodních manželství se sjednotí jen v části EU

Kdy: 04.06.2010, Kde: Lucemburk

Unie poprvé použije princip posílené spolupráce. K novému opatření pro rozvody se připojuje jen polovina z 27 členských států.

Každý rok vstoupí v Evropské unii do manželství statisíce „mezinárodních“ párů, v roce 2007 jich například bylo na 300 tisíc. Zároveň s tím ovšem také roste počet „mezinárodních“ manželství, která se rozvádějí. V témže roce jich bylo zhruba 140 tisíc. A toto číslo stále narůstá spolu s tím, jak se Evropa sjednocuje a její občané mají větší možnost studovat, pracovat a žít za hranicemi své země.

Rozvádějící se páry mají ovšem problém. Každá země EU má svůj vlastní právní systém pro určení země, jejíž právní řád se v případě rozvodu použije. Současná právní úprava je tak značně nepřehledná a pro rozvádějící se páry právně nepředvídatelná. Například rozvádí-li se dnes rakousko-italské manželství, musí soud rozhodnout, jestli použije právo rakouské, italské a nebo třeba právo úplně jiného státu, pokud manželé žijí jinde.

Situaci by mělo vyjasnit nové nařízení navržené Evropskou komisí. To by tato pravidla mělo sjednotit, aby bylo snadnější nejen pro právníky, ale především pro občany zjistit, podle jakého práva se jejich rozvody budou řídit. Členské státy se ovšem na tomto plánu nedokázaly jednomyslně shodnout. Proto se nyní rozhodly, že bude platit jen pro část z nich.

Historický krok

Ministři spravedlnosti EU totiž v pátek 4. června 2010 v Lucemburku učinili významné rozhodnutí, když historicky poprvé uvedli k život institut tzv. posílené spolupráce. Ten umožňuje zapojení pouze určitých členských států do evropské integrace. Ten postup byl zaveden v roce 1999 tzv. Amsterdamskou smlouvou o EU a umožňuje, aby velká skupina států  (minimálně devíti) přijala právní předpisy, které se budou vztahovat pouze na ně, nikoli na celou Unii. Ostatní členské státy si však ponechávají právo se k opatření připojit, pokud si to budou v budoucnu přát.

V citlivé oblasti mezinárodních rozvodů navrhla Komise poprvé své řešení již v roce 2006, ale tomuto plánu se nedostalo požadované jednomyslné podpory ze strany vlád členských států. Jedinou a poslední možnou cestu, jak se z patové situace posunout dále, byla právě forma posílené spolupráce jen mezi určitými státy, které se dobrovolně rozhodly zúčastnit. Pro použití posílené spolupráce s cílem pokročit v provádění tohoto opatření se dosud vyslovilo celkem 14 členských států EU (Belgie, Bulharsko, Francie, Itálie, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Slovinsko a Španělsko).

S posílenou spoluprací musí vyjádřit souhlas ještě Evropský parlament, kde se však neočekávají výraznější problémy se schválením. Konkrétní podoba budoucího předpisu bude projednávána během nadcházejícího belgického předsednictví v Radě EU.

Česká republika není v současnosti zapojena, bude se však vyjednávání o textu předpisu i nadále aktivně účastnit. K přistoupení k nařízení v budoucnu ji nebrání žádné vnitřní právní překážky a bude se moci o své účasti rozhodnout až na základě výsledku vyjednávání či konkrétních praktických zkušeností s aplikací nařízení mezi zúčastněnými státy.

Foto: Evropská komise