SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pravidla pro sociální dávky se zpřesnila

Kdy: 28.06.2012, Kde: Brusel

Doplňující pravidla upravují sociální zabezpečení zejména u samostatně výdělečných osob, které pracují v jiné zemi Evropské unie, a u leteckých posádek.

Samostatně výdělečně činné osoby, které pracují v jiném členském státě EU, někdy narazily na problém. V minulosti sice  poctivě odváděly sociální příspěvky, ale stát, ve kterém právě bydlely, jim dávky nevyplatil. Problémům čelili i pracovníci leteckých posádek, u nichž se složitě určovalo, ve kterém státu jim vznikají nároky na dávky sociálního zabezpečení.

Nyní by se takové situace už neměly opakovat. Je to díky novým doplňujícím pravidlům upravujícím nároky na dávky sociálního zabezpečení pro některé kategorie pracovníků migrujících v rámci EU, která vstoupila v účinnost 28. června 2012. Rámcové nařízení vztahující se na všechny kategorie pracovníků sice vstoupilo v platnost již v roce 2010, nicméně záhy se ukázalo, že v nové úpravě jsou určité mezery, které nyní doplňková pravidla řeší.

Konkrétně jde o zajištění výplaty dávek v nezaměstnanosti všem samostatně výdělečně činným pracovníkům (OSVČ). Dosud docházelo k situacím, kdy některým OSVČ byly nároky na dávky upřeny z toho důvodu, že státy povinné k výplatě tento typ dávek ve své legislativě pro OSVČ vůbec neupravovaly. Nyní, po splnění určitých podmínek, bude dávky vyplácet stát, kde tato osoba pracovala a odváděla sociální příspěvky předtím.

Další kategorií, na kterou má nové nařízení významný dopad, jsou členové leteckých posádek. Nová a jednodušší pravidla byla zavedena pro účely určení státu, jehož předpisům v oblasti sociálního zabezpečení nyní piloti, stevardi a letušky podléhají, a do jehož systému jsou nyní povinni odvádět příspěvky na sociální zabezpečení a zároveň jim vzniká nárok na dávky. Tímto státem je nově ten, ve kterém pracovníci leteckých posádek začínají a končí své směny - jinými slovy tam, kde je jejich “mateřské letiště”, což nemusí být ve státě, kde mají hlavní sídlo jejich aerolinky.

Další informace:

Foto: EK