česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čerpání zdravotní péče v zahraničí se vyjasní

Kdy: 08.06.2010, Kde: Lucemburk

Ministři zdravotnictví podpořili po dlouhém vyjednávání kompromisní návrh směrnice o přeshraniční zdravotní péči.

Češi, kteří žijí v jiné zemi EU nebo by tam jen chtěli zajet čerpat zdravotní péči, budou mít snazší situaci. Evropská unie totiž nyní udělala zásadní krok k vyjasnění pravidel, podle kterých může být poskytována a financována takzvaná přeshraniční zdravotní péče.

Ministři zdravotnictví na své schůzce v Lucemburku v úterý 8. června 2010 podpořili kompromisní znění návrhu směrnice, která usnadňuje pacientům možnost vycestovat za zdravotní péčí do jiné země EU. Doposud měl občan Unie možnost navštívit v zahraničí lékaře pouze v urgentních případech. Dle předloženého návrhu bude moci vycestovat do zahraničí i za jiným druhem péče. Náklady za tuto péči mu ovšem budou uhrazeny jen do výše, v jaké by mu byla poskytnuta na území státu, kde je pojištěn.

Nejde však o zcela volný výběr péče v zahraničí. Pro určité druhy péče (např. některé druhy nemocniční péče nebo péče vysoce specializovaná) bude k nároku na proplacení potřeba předchozího souhlasu zdravotní pojišťovny.

Návrh má rovněž zabránit situaci, kdy by pacienti z části Evropy hromadně využívali levnější péče jinde a prodlužovali by tak čekací listiny v nemocnicích. Zdravotnická zařízení musejí dát přednost občanům „domovské“ země a cizincům mohou nabídnout jen případné volné kapacity.

Návrh se zabývá také ostatními oblastmi souvisejícími s čerpání péče v zahraničí. Za účelem zvýšení informovanosti pacientů by měly být dle návrhu zřízeny tzv. národní kontaktní místa, která budou pacientovi na požádání poskytovat informace o zdravotní péči dostupné v jiném státě EU.

Ministři zdravotnictví podpořili také vytvoření elektronické zdravotnické dokumentace pacienta, která by mohla být při dodržení všech podmínek ochrany osobních údajů sdílena v rámci celé Evropské unie. Nově by měly být uznávány lékařské recepty mezi jednotlivými státy.

Detaily těchto opatření ale ještě bude třeba vyjasnit. Současný návrh směrnice, na němž dosáhli ministři zdravotnictví politické dohody, také může ještě doznat změn při projednávání v Evropském parlamentu.

Českou delegaci na jednání vedla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Foto: Rada EU