SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pražská konference Horizont 2020

Praha jako třetí ze států EU-28 uspořádala konferenci k zahájení příštího rámcového programu pro výzkum a inovace – Horizont 2020

Ve dnech 17. – 18. října 2013 se v pražském hotelu Diplomat konala konference „The EU HORIZON 2020 Programme and Teaming for Excellence in the European  Research Area“ (H2020-TEERA), která byla třetí v pořadí pořádaných národních konferencí (po Rumunsku a Finsku). Členské státy EU se připravují na zahájení příštího rámcového programu pro výzkum a inovace na roky 2014 – 2020.

Konference spoluorganizovaná Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Technologickým centrem  AV ČR a Slovenskou organizací pro výzkumné a vývojové aktivity (SOOVA), byla zaštítěna na vysoké politické úrovni  účastí evropské komisařky Máiry Geoghegan-Quinn, českého ministra školství, mládeže a tělovýchovy Dalibora Štyse,  předsedy Akademie věd ČR,  Jiřího Drahoše, místopředsedkyně Rady vlády pro výzkum a inovace (RVVI) , paní Magdalény Kopicové a celé řady dalších významných osobností  jak z českých, tak evropských vědeckovýzkumných kruhů.

Jeden a půl denní konference se nesla v duchu jedné z Komisí navržených aktivit v Horizontu 2020 „Teaming for Excellence“, která by měla přispět k silnějšímu zapojení států, jejichž účast v rámcových programech zaostává za celoevropským průměrem. Příští rámcový program zahrnuje prostředky ve výši 70,2 mld EUR a je součástí Víceletého finančního rámce pro 2014-2020, který zatím nebyl přijat Evropským parlamentem.  Částka 70,2 mld EUR bude největší v pořadí již osmého evropského rámcového programu pro výzkum, který zahrnuje  veškeré vědeckovýzkumné aktivity spolufinancované z rozpočtu EU.

Účastníci konference se seznámili změnami programu oproti jeho předchůdcům tedy jeho strukturou včetně zjednodušení, která by měla vést k menší administrativní zátěži účastníků, snadnějšímu přístupu k programu, rychlejšímu financování.  Konference současně dala prostor i pro představení českých výzkumných infrastruktur financovaných z kohezních fondů a pro informování Evropské komise o plánovaných národních aktivitách v blízké budoucnosti. Komisařka Geoghegan-Quinn na závěr navštívila stavbu velké výzkumné infrastruktury ELI  Beamlines v Dolních Břežanech, která bude unikátním laserovým centrem vystavěným z prostředků Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.