česky  english 

rozšířené vyhledávání
premier_sobotka_1
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Premiér Sobotka: EU podepíše s Ukrajinou asociační dohodu

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka se zúčastnil mimořádného zasedání šéfů států a vlád v Bruselu 6.3.2014, které bylo věnováno situaci na Ukrajině a Krymu. Přinášíme přepis tiskové konference předsedy vlády ČR po skončení jednání.

Jsem rád, že se ve velmi krátkém čase podařilo svolat mimořádné jednání šéfů států a vlád zemí Evropské unie. Na dnešním jednání panovala absolutní shoda v tom, že Evropa musí přispět k řešení konfliktu, měla by přispět k zachování územní celistvosti a suverenity Ukrajiny a především by Evropa měla pomáhat do budoucna stabilitě celého regionu.

Na dnešním jednání jsme podpořili vyslání pozorovatelské mise OBSE na východní Ukrajinu a Krym a všechny další zprostředkovatelské aktivity na bázi Evropské unie a mezinárodních organizací.

Ve stanovisku, které bylo vydáno, se jasně konstatuje, že použití vojenských jednotek na území suverénního sousedního státu, s nímž bohužel vydala souhlas komora ruského parlamentu, je jednoznačným aktem agrese, který je neakceptovatelný. Základním požadavkem zemí Evropské unie zůstává stažení těchto jednotek do pozic vycházejících z platných dohod. Rusko by podle našeho názoru mělo respektovat mezinárodní právo a z něho plynoucí závazky včetně Budapešťského memoranda, které garantuje územní celistvost a suverenitu Ukrajiny.

Vzhledem k formátu mimořádné Evropské rady byl závěr jednání vydán ve formě stanoviska předsedy Evropské rady. Chci zdůraznit, že na dnešním jednání byl podpořen balíček, který připravil šéf Evropské komise pan Barroso a který by měl v příštích letech přinést Ukrajině podporu až v rozsahu až 11 miliard euro. Tento balíček sestává jak z přímých dotací, které by měly být poskytnuty z prostředků EU, tak z možných půjček od Evropské investiční banky a Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Druhým důležitým závěrem jednání je, že ještě se současnou ukrajinskou vládou pana Jaceňuka by měla být podepsána politická část asociační dohody. Tato dohoda má dvě části. První část, která obsahuje politické články, by měla být podepsána neprodleně. Druhá část, která se týká volného obchodu, by měla být podepsána následně.

Třetí důležitý závěr se týká závazku, že Evropská unie bude jednat o přípravě určitého rozvolnění vízové povinnosti vůči Ukrajině.

Na dnešním jednání jsem podpořil Barrosův balíček. Myslím si, že je naprosto nezbytné, aby Evropská unie aktivně přispěla ke stabilizaci nové ukrajinské vlády a ke stabilizaci ukrajinské ekonomiky. Podpořil jsem také otázku podpisu asociační dohody, protože se domnívám, že to posílí autoritu současné vlády. Souhlasil jsem také s tou částí memoranda, která se týká energetické bezpečnosti. Jsem přesvědčen, že to, co se dnes odehrává na Ukrajině a postup Ruska, znovu podtrhuje úsilí EU podpořit energetickou bezpečnost tak, aby se Evropa v podobných situacích dokázala rozhodovat svobodně bez závislosti na ruské ropě a plynu.

V rámci diskuzí byla zmíněna také otázka sankcí. Byl potvrzen závěr ministrů zahraničních věcí, že budou pozastaveny bilaterální jednání s Evropskou unií a Ruskou federací o otázce vízového režimu. Budou pozastavena jednání, která se týkají nové smlouvy mezi Ruskem a EU. A za třetí budou pozastaveny přípravy na summit G8.

Shodli jsme se, že pro zmírnění napětí je nezbytné, aby byla zahájena přímá jednání s Ruskem s tím, že státy EU by měly sehrát zprostředkovatelskou roli. Apelovali jsme na Rusko, aby zahájilo co nejdříve rozhovory s Ukrajinou. Závěrem jsme se shodli na tom, že zhruba za čtrnáct dní bychom vyhodnotili, jak Rusko na tuto výzvu bude reagovat.

Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR