SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Program Ovoce do škol bude v ČR pokračovat i příští rok

Kdy: 16.02.2012, Kde: Brusel

Česko podalo Evropské komisi žádost o účast v programu, který má posílit spotřebu ovoce a zeleniny a naučit děti správným stravovacím návykům.

Žáci 1. – 5. ročníků českých základních škol budou moci obdržet dotované ovoce či zeleninu zdarma i ve školním roce 2012-13. Česká republika totiž v únoru podala Evropské komisi žádost o pokračování své účasti v Programu Ovoce do škol i pro příští rok. Komise nyní musí tuto žádost schválit.

Projekt Ovoce do škol vychází z hlavních záměrů stanovených Evropskou unií pro oblast zemědělství. Mezi ně patří zejména podpora konkurenceschopnosti a tržní orientace sektoru ovoce a zeleniny. Jedním z klíčových cílů nedávné reformy tohoto sektoru je totiž zvrátit klesající spotřebu v EU.

Jako nejúčinnější se zdá řešit nízkou spotřebu ovoce a zeleniny u dětí, a to stálým zvyšováním podílu ovoce a zeleniny v jejich jídelníčku v době, kdy se vytvářejí jejich stravovací návyky. Poskytováním podpory v rámci projektu „Ovoce do škol“ za účelem dodávání produktů z ovoce a zeleniny dětem ve vzdělávacích zařízeních by mělo u mladých spotřebitelů vést ke zvýšení obliby těchto produktů, a tedy i k jejich vyšší budoucí spotřebě. V neposlední řadě program plní i celospolečensky důležité cíle - zlepšení zdravotního stavu mladé populace, snížení obezity a změny stravovacích návyků

Úspěšné řešení projektu je postaveno na širokém partnerství mezi vzdělávacím úsekem, zdravotnictvím a zemědělstvím za účasti soukromého, veřejného a občanského sektoru. K zesílení účinnosti celého projektu je nutné distribuci ovoce a zeleniny do škol podpořit doprovodnými opatřeními.

Další informace:

Foto: EP