česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Boj o Karlovarské oplatky konečně skončil českým vítězstvím

Kdy: 26.05.2011, Kde: Brusel

Českým diplomatům se výbornou argumentací podařilo přesvědčit Evropskou komisi i členské státy, říká velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová.

Tisková zpráva Stálého zastoupení ČR při EU

Po dlouhé bitvě získají Karlovarské oplatky a Karlovarské trojhránky zaslouženě ochranu Evropské unie. Jejich zápis do rejstříku chráněných označení završil bezmála sedmileté úsilí českých diplomatů a expertů.

„Karlovarské oplatky poprávu zůstanou i nadále českou specialitou. Je to hlavně díky výborné argumentaci českých diplomatů, kterým se podařilo přesvědčit Evropskou komisi i členské státy,“ říká Milena Vicenová, velvyslankyně ČR při EU. „Evropská ochrana českých výrobků je dobrým nástrojem nejen pro ochranu proti zneužití, ale i pro marketing při získávání cizích trhů,“ dodává Vicenová.

Během jednání bylo především zapotřebí překonat námitky Německa a Rakouska. Podobně jako v případě Olomouckých tvarůžků, které skončily vítězstvím ČR v polovině roku 2010, byl překážkou německý ekvivalent názvu „Karlovarské oplatky“, kterého se namítající nehodlali vzdát. Nakonec Česká republika ve čtvrtek 26. května 2011 uspěla a do unijního seznamu bude zapsán český název. Součástí kompromisu je přechodné pětileté období na používání německých názvů, po jehož vypršení tento název budou smět používat jen případní držitelé historických ochranných známek.

O ochranu zeměpisného označení pro Karlovarské oplatky a Karlovarské trojhránky požádala ČR již na podzim roku 2004, tedy krátce po vstupu do EU. Po prvotních diskusích a úpravách byly české žádosti v roce 2007 zveřejněny k připomínkám členských států Unie. Vše se zdramatizovalo poté, co Němci a Rakušané uplatnili k žádostem námitky vzhledem k historickým souvislostem.

Během šestiměsíční lhůty, která je vyhrazena k nalezení shody mezi oběmi stranami, se nepodařilo vyjednat smírné řešení. Proto byly oba případy podle platné legislativy postoupeny k rozhodnutí Evropské komisi. Přezkum trval další dva roky, než Česká republika uspěla s argumenty, že těmto karlovarským pochoutkám ochrana právem náleží.

Zástupci členských států ve Stálém výboru EU pro chráněná zeměpisná označení a označení původu potvrdili ve čtvrtek 26. května 2011 názor Komise. Tím byla završena i intenzivní práce diplomatů na Stálém zastoupení ČR při EU i na dalších zastupitelských úřadech v Evropě, kteří pro českou žádost před hlasováním získali rozhodující podporu mezi členskými státy.

Background:

V České republice má výroba Karlovarských oplatek dlouhou tradici. Dle historických pramenů se v lázeňském městě Karlovy Vary oplatky prokazatelně vyráběly přibližně od poloviny 18. století. Tato lehce stravitelná specialita s dietním charakterem byla vhodným doplňkem jídelníčku lázeňských hostů. Po roce 1948 byla sice výroba v důsledku zavedení centrálně plánovaného hospodářství dočasně přenesena i na jiná místa v okolí Karlových varů, vždy však probíhala v regionu západočeských lázní. Díky změně politické situace v roce 1989 se výroba navrátila k osvědčené tradici a v současné době se v České republice Karlovarské oplatky vyrábí výlučně ve vymezeném zeměpisném území Karlových Varů.

Karlovarské oplatky a Karlovarské trojhránky se tedy zařadí mezi téměř tři desítky produktů, které evropské ochrany již požívají. Jde například o Mariánskolázeňské oplatky, Štramberské uši, Hořické trubičky, Žatecký chmel a další.

Foto: Wikimedia Commons