SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Češi sjednotili vnitrozemské státy v boji za lepší financování sladkovodní akvakultury

Kdy: 21.02.2011, Kde: Brusel

Ministr zemědělství Ivan Fuksa předal Evropské komisi deklaraci jménem vnitrozemských států EU.

Sladkovodní akvakultura – tedy obhospodařování vnitrozemských vodních ploch a rybářství hraje nezastupitelnou roli pro jednotlivé země i pro celou EU. Má velký význam nejen pro spotřebitele, ale také pro životní prostředí. Udržitelná sladkovodní akvakultura by se měla stát jedním z významných pilířů budoucí podoby Společné rybářské politiky EU a tomuto významu by měl napříště odpovídat i podíl na rozpočtu pro tuto oblast. To jsou argumenty, které Česká republika dlouhodobě prosazuje na evropské úrovni.

Nyní česká snaha dosáhla jednoho z vrcholů. Češi totiž sjednotili vnitrozemské státy Unie (kromě ČR jde dále o Lucembursko, Maďarsko, Rakousko a Slovensko) a společně vystoupily za větší podporu sladkovodní akvakultury.

Ministr zemědělství Ivan Fuksa inicioval při příležitosti jednání ministrů zemědělství v Bruselu v pondělí 21. února 2011 setkání ministrů těchto zemí s komisařkou pro námořní záležitosti a rybolov Marií Damanaki. Během setkání ministr Fuksa jménem všech vnitrozemských států EU předal společnou deklaraci k budoucí roli sladkovodní akvakultury v rámci reformy Společné rybářské politiky. Předáním společné deklarace Česká republika spolu s dalšími vnitrozemskými státy udělala významný krok pro posílení financování sladkovodní akvakultury v EU.

Pětice zemí v textu upozorňuje, že sladkovodní akvakultura má velký růstový potenciál, je výbornou alternativou k mořskému rybolovu a je třeba ji podporovat. Tato podpora má mít formu jak posíleného financování, tak vytváření dobrého prostředí pro její další rozvoj, a to včetně nezbytného zjednodušení předpisů upravujících tuto oblast.

Deklarace byla komisařkou Damanaki velmi pozitivně přijata. Komisařka zároveň ministry ubezpečila, že Evropská komise  bude sladkovodní akvakultuře ve svých úvahách o budoucí rybářské politice věnovat náležitou pozornost, a to včetně otázky financování.

Foto: Evropská komise

 

Na druhé fotografii zleva Frank Schmit (Lucembursko, ředitel pro mezinárodní vztahy Ministerstva zemědělství), Nikolaus Berlakovich (Rakousko, ministr zemědělství), Ivan Fuksa (Česká republika, ministr zemědělství), Maria Damanaki (komisařka pro námořní záležitosti a rybolov), Zsolt Simon (Slovensko, ministr zemědělství), Sandor Fazekas (Maďarsko, ministr zemědělství).

galerie