SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR a Francie hájí společnou pozici k energetice

Kdy: 31.01.2011, Kde: Brusel

Společné tiskové prohlášení ministra zahraničních věcí ČR Karla Schwarzenberga a francouzského ministra pro evropské záležitosti Laurenta Wauquieze.

Brusel, 31. ledna 2011

Ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg a Laurent Wauquiez, francouzský ministr pro evropské záležitosti, zdůraznili v rámci zasedání Rady pro obecné záležitosti dne 31. ledna 2011, které připravovalo jednání Evropské rady dne 4. února, blízkost pozic obou zemí v oblasti energetiky.

Ministři vyzdvihli zásadní význam, kterou má pro Českou republiku a Francii realizace ambiciózní energetické strategie Evropské unie s cílem podpořit konkurenceschopnost evropského průmyslu, umožnit občanům Unie bezpečnější a jednodušší přístup k energii a přispět k boji proti skleníkovým plynům.

Vyjádřili dále podporu nízkoemisní energetice a připomněli, že jaderná energetika představuje zdroj energie, jež je ekonomicky opodstatněný a který zároveň přispívá k cílům boje proti změně klimatu. 

V návaznosti na svá předsednictví v Radě EU vyjádřily Francie a Česká republika vůli podporovat posílení energetické bezpečnosti EU a vnější dimenze evropské energetické politiky.

Obě strany podtrhly nutnost podpory nejvyšším standardům jaderné bezpečnosti jak v evropském, tak v mezinárodním měřítku.

ČR a Francie budou pokračovat v naplňování této společné vize evropské energetické politiky.