SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Lídři EU vyzvali Kaddáfího k odchodu

Kdy: 11.03.2011, Kde: Brusel

ČR na mimořádném summitu svolaném kvůli událostem v jižním Středomoří zastupoval prezident Václav Klaus.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se musí okamžitě vzdát moci a použití síly proti civilnímu obyvatelstvu Libye musí ihned přestat. To je jedním z hlavních závěrů mimořádného summitu Evropské unie, na který se lídři zemí sedmadvacítky sjeli v pátek 11. března 2011 do Bruselu. Českou delegaci vedl prezident republiky Václav Klaus.

Prezidenti a premiéři projednávali v zásade pět klíčových otázek. Prvním tématem bylo hledání optimálních opatření v reakci na dramatické události v Libyi. Tou již řadu týdnů zmítají boje mezi Kaddáfího silami a opozicí. Evropská rada v této souvislosti plně podpořila přechod k demokracii v Libyi i v dalších zemích severní Afriky, jako jsou Egypt nebo Tunisko.

Představitelé jednali i o formách humanitární pomoci a o problémech s ilegální migrací. Projednávali i otázku evakuace občanů EU z postižených oblastí. Posledním tématem zasedání byla diskuze nad podobami další podpory pro země jižního Středomoří. V této souvislosti státníci diskutovali i  o budoucí politice EU k severoafrickým zemím.

Po zasedání mimořádné Evropské rady se dále konala schůzka šéfů států a vlád sedmnácti zemí eurozóny.

Další informace:

Foto: Rada EU