česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mluvíme pravdu o skutečné ceně členství v Evropské unii?

Úvodník stálé představitelky ČR při EU Mileny Vicenové.

Před časem položil v Otázkách Václava Moravce jeden z mladých diváků v publiku spíše řečnickou otázku: mluvíme pravdu o skutečné ceně členství České republiky v Evropské unii? Domnívá se, že „bychom na účet našeho členství měli započítat všechny náklady jako jsou solární elektrárny, biopaliva, ušlá cla, nové byrokraty a záruky pro Irsko a Portugalsko a zjistili bychom, že vlastně ve skutečnosti nás to stojí asi 130 miliard korun ročně“.

Přiznám se, že mě tato otázka skutečně nadzvedla ze židle. Už jsem si dávno zvykla, že Evropská unie nám „zakazuje“ rum, „vnucuje“ pákové baterie či balené koblihy nebo „zdražuje“ vajíčka, to už je tradiční folklór. Ale solární elektrárny? Biopaliva? Doplácet na členství v EU?

Stačí se při cestách za obzor České republiky dobře dívat. Mimochodem, právě díky našemu členství v EU už v Schengenském prostoru nepotřebujeme pas. Opravdu vidíme za našimi hranicemi solární panely na hektarech zemědělské půdy? Když cestou domů projíždím Belgií nebo Německem, solární panely vidím nejčastěji na střechách rodinných domků. Kdo nás nutil umístit je na cennou zemědělskou půdu? A biopaliva? Vidíme v Rakousku, Itálii, Švédsku nebo Nizozemsku nekonečná pole řepky? Oleoprogram a s ním státem dotovaná výroba metylesteru řepkového oleje jako bionafty první generace vznikly v České republice v roce 1992. Tedy o čtyři roky dřív, než jsme vůbec podali přihlášku do Evropské unie. Že by Evropská unie zodpovídala i za slavný tunel Setuza?

Jediná forma „záruk“ České republiky pro Portugalsko a Irsko je garance rozpočtu EU, na níž se Česká republika podílí v celkové výši 1,25 % rozpočtu EU. U Irska jde 6,944 mld. korun, u Portugalska o 8,030 mld. korun, oboje v poměru k čisté pozici ČR vůči EU 176,148 mld. korun. Pravděpodobnost použití naší garance je velmi nízká a blíží se k nule.

Nemusíme mít stejný názor na pozici a roli České republiky v Evropské unii. Otevřenou diskusi určitě potřebujeme. Pokud ale diskutujeme, používejme férové a pravdivé argumenty.

 

Milena Vicenová

velvyslankyně, stálá představitelka ČR při EU

 

V Bruselu, 4. dubna 2012

Foto: Diana Černáková