česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Myšlenka středoevropských králů nabývá na síle v Bruselu

Český král Jan Lucemburský, uherský panovník Karel I. Robert a polský vládce Kazimír III. Veliký by se asi divili. Jejich vize o úzké spolupráci v politických a obchodních otázkách, na které se shodli v městě Visegrád v roce 1335, oživená 15. února 1991, je zajímavá i dnes.

Bylo to zjevné i na setkání čtyř premiérů zemí Visegrádské čtyřky – Petra Nečase, Ivety Radičové, Viktora Orbána a Donalda Tuska – ve čtvrtek 16. září 2010, těsně před zasedáním Evropské rady. Tentokrát pozvání předsedajícího Slovenska přijal i předseda Evropské rady Herman Van Rompuy.

Opět se potvrdilo, že země mají společné priority i společné starosti. Premiéři se shodli nejen v podpoře projektu Východního partnerství a zemí Západního Balkánu, ale také v debatách o úsporných opatřeních jako reakci na finanční a hospodářskou krizi. Společným citlivým místem bylo hodnocení ekonomik zemí, které nedávno uskutečnily penzijní reformy. Ty vyžadují nemalé náklady, které se však projevují vyšším deficitem veřejných výdajů. Proto premiéři společně upozornili předsedu Evropské rady Hermana van Rompuye, že stejný problém postihne i státy, které se na reformu teprve chystají. Snídaně byla živá, debata přímá a zajímavá. Jak závěrem řekl Van Rompuy, určitě se jí neúčastnil naposledy.

Země Visegrádské čtyřky si rozumějí i v dalších oblastech. Společně se zajímají o kohezní politiku, přímo se jich dotýká energetická bezpečnost dodávek, společně bojují za vyšší zastoupení svých expertů a diplomatů v institucích Evropské unie.

I my, velvyslanci ve Výboru stálých představitelů (Coreperu II) v Bruselu, máme na užší spolupráci zájem. Slovenský kolega Ivan Korčok nás informuje, co nového v eurozóně, Peter Györkös a Jan Tombinski se ocitají v centru zájmu všech vzhledem k blížícímu se předsednictví Maďarů a Poláků v Radě EU, já zase mohu předat zkušenosti z českého předsednictví v prvním pololetí 2009. Pořádáme společná setkání s „našimi“ komisaři a šéfy jejich kabinetů, debatujeme s šéfem zvláštní poradní skupiny Mariem Montim o bariérách na společném trhu a o našem zdrženlivém postoji k harmonizaci daní.

A Brusel začíná naši spolupráci vnímat podobně jako pravidelná setkání zemí Beneluxu nebo Pobaltí. Důkazem toho byl i příslib Hermana van Rompuye zúčastnit se i dalších setkání Visegrádské čtyřky na úrovni premiérů. Je dobře, že myšlenka tří králů našla své stoupence i po sedmi stoletích.

Brusel, 23. září 2010

Foto: Karel Pazderka