česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Premiér Nečas se na Stálém zastoupení sešel s europoslanci

Kdy: 18.10.2011, Kde: Brusel

Předseda vlády s českými členy EP projednal i koordinaci při vyjednávání o příštím rozpočtu EU.

Setkání velvyslankyně ČR při EU Mileny Vicenové a jejích kolegů s českými europoslanci je pravidelnou tradicí, letos proběhlo již osmkrát. Deváté letošní setkání na Stálém zastoupení ČR při EU v úterý 18. října 2011 ovšem bylo výjimečné. Zúčastnil se jej totiž předseda české vlády Petr Nečas, který byl v Bruselu na pracovní návštěvě.

Čeští europoslanci s ním měli možnost prodiskutovat především aktuální ekonomická témata. Šlo konkrétně o přípravu unijního  summitu 23. října, ale také například o otázku koordinace postojů zemí Visegrádské čtyřky (V4) při projednávání víceletého finančního rámce EU po roce 2013 a také o tzv. český protokol.

Premiér Nečas úvodem přiblížil svá očekávání od summitu připravovaného na 23. října, který by měl přijmout další opatření s cílem stabilizovat euro. V této souvislosti uvedl, že není příznivcem možného otevírání základních unijních Smluv, o němž se začíná hovoří stále častěji v souvislosti s přetrvávající dluhovou krizí členských zemí eurozóny.

V souvislosti s nadcházející debatou o víceletém finanční rámci EU po roce 2013 premiér vyzdvihl důležitost spolupráce zemí Visegrádu nejen na vládní úrovni, ale i na úrovni Evropského parlamentu, kde budou v příštím roce diskutovány klíčové sektorální legislativní návrhy především v oblasti kohezní a zemědělské politiky EU.

Premiér dále europoslancům vysvětlil pozici české vlády k otázce sjednání výjimky z Listiny základních práv a svobod, která byla dojednána v roce 2009 v souvislosti s ratifikačním procesem Lisabonské smlouvy. Premiér zdůraznil, že se nejedná o výjimku, jak je někdy mylně interpretováno, ale pouze o interpretační nástroj, který má zabránit „extenzivnímu výkladu Soudního dvora EU v některých ustanoveních“. Občanům ČR by tak neměla být v žádném případě upřena základní práva touto Listinou garantována, zdůraznil.

Dále byla na setkání s europoslanci prodiskutována ještě některá aktuální zahraničněpolitická témata, jako například politický a ekonomický vývoj v Bělorusku a na Ukrajině a z toho plynoucí hrozby pro EU. V této debatě se europoslanci dotkli také politického vývoje v některých dalších zemích v regionu (Gruzie, Arménie a Ázerbájdžán), na něž se vztahuje iniciativa tzv. Východního partnerství a jejichž další vývoj je důležitý kvůli bezpečnosti a stabilitě nejen ČR, ale i celé EU.

Závěrem premiér poděkoval všem europoslancům a vyjádřil přání se nimi setkávat častěji na okraj zasedání Evropských rad v Bruselu, pokud mu to časový program umožní.

Další setkání velvyslankyně ČR při EU Mileny Vicenové a jejích kolegů s českými europoslanci je naplánováno na 29. listopad 2011.

Foto: SZEU