česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání s europoslanci se věnovalo tématům zahraniční politiky

Kdy: 01.02.2011, Kde: Brusel

Velvyslanec Václav Bálek seznámil europoslance s reakcí Rady EU na dění v Bělorusku, v Egyptě a v Tunisku.

Druhé letošní setkání s českými poslanci Evropského parlamentu, které uspořádalo Stálé zastoupení ČR při EU, se v úterý 1. února 2011 věnovalo především zahraničněpolitickým tématům. Tentokrát se schůzka uskutečnila pod vedením stálého představitele České republiky v Politickém a bezpečnostním výboru Evropské unie Václava Bálka. Vedle otázky znovuzavedení sankcí vůči Bělorusku v reakci na události související s prezidentskými volbami z 19. prosince 2010 byly diskutovány i souvislosti posledního vývoje v Tunisku a Egyptě. Kromě těchto témat došlo i na energetickou politiku a inovace, tedy na témata únorové Evropské rady.

Účastníci se shodli na potřebě podpory demokratických trendů v Bělorusku a na tom, že přijatá sankční opatření na evropské úrovni – tedy zákaz cestování zhruba 150 vybraných osob do EU a zmrazení jejich aktiv – mají silný symbolický význam. EU jasně sděluje, že není ochotna akceptovat porušování demokratických standardů a lidských práv v zemích v její bezprostřední blízkosti.

Velvyslanec Bálek rovněž europoslancům sdělil, že s ohledem na poslední vývoj v Tunisku a Egyptě lze očekávat, že se tématu bude věnovat i nadcházející Evropská rada v pátek 4. února. Dle velvyslance Bálka je nezbytné v tuto chvíli zejména pečlivě analyzovat příčiny tak náhlých a radikálních změn v doposud relativně stabilních zemích afrického kontinentu. Je třeba rovněž nalézt odpověď na otázku, zda jde pouze o demokratizační hnutí s cílem zlepšit socioekonomické poměry v těchto zemích, či zda sehrávají významnější roli i vnější faktory s jasným politickým podtextem. Velvyslanec Bálek rovněž upozornil na regionální kontext problematiky, včetně možných implikací pro blízkovýchodní mírový proces. Závěrem pak připomněl, že společné stanovisko EU k vývoji v těchto zemích zformulovali ministři zahraničních věcí na svém zasedání v pondělí 31. ledna.

Nad rámec těchto zahraničněpolitických témat byli europoslanci na závěr setkání informováni o dalším postupu ČR v otázce připojení se k mechanismu posílené spolupráce v oblasti evropského patentu.