SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Stálé zastoupení prohlubuje vztahy s Čechy v institucích

Kdy: 11.10.2010, Kde: Brusel

Pozvání velvyslankyně Vicenové na přátelské, ale současně i pracovní setkání s kolegy ze Stálého zastoupení přijalo na 120 českých zaměstnanců institucí Evropské unie.

Podpora zastoupení českých občanů v institucích Evropské unie, spolupráce v odborných otázkách unijních politik nebo třeba šíření skutečného obrazu EU v České republice. Tyto otázky patřily do široké škály témat, která v pondělí 11. října 2010 diskutovala velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová a její kolegové ze Stálého zastoupení ČR při EU na pracovním setkání s českými zaměstnanci institucí Unie. Těch je dnes již přibližně 600.

O čem se diskutovalo nejvíce? Jak zvýšit počet Čechů v institucích, zejména na nejvyšších postech, a jak podpořit co nejkvalitnější české zastoupení v nově vznikající evropské diplomacii, tedy v Evropské službě pro vnější činnost. Jak poopravit leckdy zkreslený obraz EU v České republice, jak je důležité uvádět na pravou míru informace o tom, co „nám nařídil Brusel“. Hovořilo se o možné spolupráci v odborných tématech - vzpomenuto bylo i společné úsilí při řešení otázky kanadských víz. Byly načrtnuty i další oblasti možné vzájemné spolupráce, například v oblasti opatření ve finanční a hospodářské oblasti či přípravě budoucího rozpočtu EU. Mezi tématy rozhovorů nechyběl ani vnitřní trh, energetika či doprava a podpora malých a středních podniků.

V závěru setkání velvyslankyně ocenila, že i my máme na klíčových postech institucí „své“ lidi. Jen je třeba jejich poznatků, informací a dobré vůle pomoci více využívat.

Účastníci ocenili i vystoupení mladého českého houslisty Josefa Žáka, člena Talichova komorního orchestru, který interpretoval skladby pro housle Johanna Sebastiana Bacha a belgického skladatele Eugène Ysaÿe.

Foto: SZEU