česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Summit EU se zaměřil na ekonomiku, Libyi a jádro

Kdy: 24.03.2011 - 25.03.2011, Kde: Brusel

V Bruselu se sešla jarní Evropská rada. Lídři EU dali mimo jiné zelenou vzniku stálého krizového mechanismu pro eurozónu.

Hlavní představitelé členských států EU se opět sešli v Bruselu na pravidelném summitu, který se tentokrát zaměřil především na ekonomiku, Libyi a jadernou energetiku. Českou republiku ve čtvrtek 24. a v pátek 25: března 2011 zastupoval předseda vlády Petr Nečas.

„Evropská rada byla především o ekonomice. Došlo ke schválení balíku opatření, které mají reagovat na krizi, zajistit finanční stabilitu a položit základy znovuoživení evropské ekonomiky,“ uvedl premiér Nečas.

Lídři členských států EU schválili vznik Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Ten bude po roce 2013 fungovat jako záchranný fond pro země eurozóny. Státy, které se dostanou do potíží, si z něj budou moci výhodně půjčit.Vznik fondu, který bude disponovat kapacitou až pět set miliard euro, podpořilo i Česko. „I když pro Českou republiku v současné době není přijetí eura aktuální otázkou, stabilita eurozóny je pro nás důležitá,“ řekl předseda vlády..

Významným rozhodnutím summitu je také přijetí Paktu pro euro plus, který má posílit hospodářský pilíř měnové unie, dosáhnout lepší koordinace hospodářských politik v eurozóně a posílit konkurenceschopnost. Česká republika současně se Švédskem, Velkou Británií a Maďarskem se zatím k Paktu nepřipojila.

„I když se v současnosti Česká republika nepřipojila, neznamená to, že se nemůže připojit v budoucnosti. Pakt pro euro plus je velký závazek, proto považuji za nezbytné, aby bylo případné připojení se k němu nejdříve řádně prokonzultováno,“ zdůvodnil premiér Nečas.

Jaderná energetika

Velkým tématem summitu byla jaderná energetika. Vzhledem k současné jaderné krizi v Japonsku se členské státy EU dohodly na provedení zátěžových testů všech jaderných elektráren na území EU. Testy provedou  nezávislé národní úřady a k jejich vyhodnocení dojde do konce letošního roku. Vrchní představitelé EU také na summitu vyjádřili solidaritu Japonsku a potvrdili připravenost pomoci, bude-li EU požádána.

Libye a jižní Středomoří

Projednávána byla i situace v Libyi a jižním Středomoří. Lídři EU opětovně vyzvali MuammaraKaddáfího k okamžitému odchodu. Evropská rada dále znovu potvrdila připravenost přispět k plnění rezolucí Rady bezpečnosti OSN 1970 a 1973. EU by se měla zapojit jak do řešení humanitární situace v Libyi, tak do procesu vnitřního dialogu a usmíření.

V reakci na vývoj v zemích jižního Středomoří se lídři shodli, že EU nejprve provede důkladnou inventuru stávajících programů na pomoc zemím jižního Středomoří, které lze možná využívat efektivněji než doposud. Členské státy se také dohodly na tom, že problematika migrace bude posuzována globálně, a také zdůraznily nutnost prohlubování partnerství na základě konkrétního pokroku v příslušných zemích jižního Středomoří.

Další informace:

Foto: Rada EU