SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně jednala s ministrem kultury o podpoře filmu

Kdy: 19.11.2010, Kde: Praha

Podpora filmového průmyslu potřebuje novou diskusi napříč Evropou, řekl při jednání s velvyslankyní Vicenovou ministr kultury Jiří Besser.

„Je potřeba, aby i v této oblasti soutěžila hlavně kvalita a pokud možno bez výraznějších zásahů státu,“ zdůraznil při jednání ministr Jiří Besser.

„Jsem připravena na diplomatické půdě Evropské unie takovou diskusi otevřít,“ potvrdila na půdě ministerstva kultury ČR velvyslankyně a vedoucí Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii Milena Vicenová.

Pobídky postupně zavedly všechny pro filmový průmysl významné evropské státy. Oficiálně kvůli podpoře kulturních aktivit v daných lokalitách a tento efekt jim nelze upřít. Pobídky jednoznačně přilákaly filmové štáby, zvýšily zaměstnanost a mají pozitivní vliv na turistický ruch, rozvoj regionů a je to i přínos pro státní rozpočet.

Odpůrci pobídkám vyčítají, že nejde o nic jiného než o podporu jednoho průmyslového odvětví z veřejných peněz. Situace na trhu filmové výroby je ovšem celosvětově velmi složitá a komplexní, protože postupně pobídky ve formě různých stimulů zavedly všechny filmově vyspělé země. Je málo jiných odvětví průmyslu, které by byly tak globální a jejichž přínosy by byly tak různorodé jako je tomu u filmového a audiovizuálního průmyslu  není jiného odvětví v průmyslu, kterému by Spojené státy tak výrazně dominovaly Proto veškerá opatření EU směřují k tomu, aby evropský filmový průmysl byl konkurenceschopný s ostatními filmovými destinacemi ve světě.

„Ta snaha přilákat filmaře je pochopitelná a pobídky nepochybně mají zřetelný efekt pro kulturu jako takovou i pro státní finance. To je naprosto jasné.  Ale pojďme zkusit diskutovat o nějaké jiné podobě. Já prostě dlouhodobě tvrdím, že dotace obecně pokřivují spravedlivou soutěž a diskriminují schopnost na úkor neschopnosti, byť chápu, že jsou oblasti, které podporu nutně potřebují. Zároveň také říkám, že dokud budou pobídky v jiných státech Evropy a světa, chci je mít u nás také, protože není možné být dlouhodobě v takové nevýhodě a prokazatelně přicházet o příjmy z filmového průmyslu a kulturní dění v této oblasti. Řešení pobídek není určitě na jedno odpoledne, ale na otevřené diskusi napříč Evropou nevidím nic špatného. O nic víc nejde,“ dodává ministr Besser.

S velvyslankyní Vicenovou probral ministr i připravenost České republiky a města Plzeň na očekávané udělení titulu Evropského hlavního města kultury 2015, kterým se má stát vedle belgického města Mons právě západočeská metropole.

Velvyslankyně Milena Vicenová zároveň informovala ministra kultury o zájmu Evropské komise instalovat v jejím bruselském sídle Berlaymont dlouhodobou výstavu českého umění v prostorách pro konání mezinárodních konferencí. Zápůjčka uměleckých děl by se podle současných úvah mohla realizovat přes Moravskou galerii v Brně.

Ministr kultury Jiří Besser byl rovněž informován o zájmu evropské komisařky pro kulturu Androully Vassiliou o zapůjčení jednoho uměleckého díla do jejích soukromých kanceláří. Ministr Besser v obou případech propagace českého umění v zahraničí přislíbil pomoc a součinnost úřadu ministerstva kultury.

Pramen: Ministerstvo kultury ČR

Foto: MK ČR