česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně probrala s europoslanci migraci ze severní Afriky

Kdy: 19.04.2011, Kde: Brusel

Čtvrté letošní setkání velvyslankyně Vicenové s českými europoslanci se věnovalo i přípravě nového rozpočtu EU.

Výsledky březnové Evropské rady, příprava víceletého finančního rámce EU po roce 2013 s důrazem na revizi kohezní a zemědělské politiky a aktuální problematika migračních toků z Afriky. To vše bylo mezi tématy již čtvrtého setkání stálé představitelky ČR při EU Mileny Vicenové s českými europoslanci v roce 2011, které proběhlo v úterý 19. dubna. Závěrem byli europoslanci a jejich zástupci detailně informováni o představách EK o budoucím fungování vnitřního trhu a o přípravě evropského strategického rámce pro romskou populaci.

Úvodem velvyslankyně Vicenová představila hlavní body schválené březnovou Evropskou radou a především pak Pakt euro plus, ke kterému se ČR společně s dalšími třemi nečlenskými zeměmi eurozóny - Velkou Británií, Švédskem a Maďarskem – nakonec rozhodla nepřipojit.

V debatě o revizi zemědělské politiky EU po roce 2013 velvyslankyně připomenula, že na setkání ministra zemědělství Ivana Fuksy s komisařem pro zemědělské otázky Dacianem Cioloşem dne 11. 4. 2011 v  Praze byl zopakován příslib ze strany EK, že tzv. zastropováním dotací pro velké farmy by členské země neměly o celkový objem peněz na podporu zemědělců přijít. Ujištění je pro ČR před zahájením vyjednávání o podobě budoucího finančního rámce EU v oblasti zemědělství velmi důležité.  V případě zastropování dle původních návrhů EK by totiž ČR mohla přijít o finanční částku ve výši 6 až 13 miliard Kč v horizontu let 2013 – 2020.

K již tradičně diskutované otázce zrušení jednostranné vízové povinnosti pro občany ČR ze strany Kanady velvyslankyně zdůraznila, že ČR apeluje na publikaci kanadské hodnotící zprávy z expertní mise, která se uskutečnila v Praze na přelomu ledna a února 2011. Vydání zprávy a další pokrok v jednání s kanadskou stranou zkomplikoval nedávný pád kanadské vlády.

Obšírněji byla s europoslanci diskutována také problematika migračních toků z Afriky na ostrov Lampedusa a způsob, jakým se Itálie rozhodla tuto záležitost řešit – tedy vydávání dočasných povolení k pobytu libyjským migrantům na dobu šesti měsíců s možností cestovat v rámci celého schengenského prostoru. Odlišným problémem je příliv žadatelů o azyl (většinou ze zemí tzv. Afrického rohu) na Maltu. Vzhledem k vysokému počtu žadatelů o azyl Malta požádala o spuštění mimořádného mechanismu podle směrnice 55/2001. Pokud by byl tento mechanismus schválen, přičemž prozatím nemá dostačenou podporu, měly by členské země povinnost tyto žadatele o azyl dle předem stanovených kvót přijmout na svém území. To se však zatím nestalo. ČR poskytla humanitární pomoc uprchlíkům přímo v regionu severní Afriky ve výši 2,5 mil. Kč prostřednictvím Mezinárodní organizace pro migraci.

Další setkání s českými europoslanci se uskuteční 24. května 2011.

Foto: Karel Pazderka