česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně projednala s europoslanci vývoj v Schengenu

Kdy: 24.05.2011, Kde: Brusel

Květnové setkání velvyslankyně Mileny Vicenové s českými europoslanci se také věnovalo ekonomickým tématům.

Znovuzavedení kontrol na vnitřních hranicích EU, balíček šesti legislativních návrhů k posílení ekonomického řízení, finanční pomoc Portugalsku a projednávání víceletého finančního rámce EU po roce 2013. To byla hlavní témata pátého letošního setkání stálé představitelky ČR při EU Mileny Vicenové s českými europoslanci, které proběhlo na Stálém zastoupení v úterý 24. května 2011.

Kontroly na vnitřních hranicích schengenského prostoru související s přílivem uprchlíků ze severní Afriky jsou jedním z „horkých“ témat posledních týdnů, a nemohly proto chybět ani na schůzce velvyslankyně s poslanci EP. Návrhy Evropské komise z května počítají s tím, že by obnovení kontrol na vnitřních hranicích bylo možné i v případě, když bude vnější hranice vystavena nečekaně velkému tlaku. ČR je však toho názoru, že mimořádný příliv uprchlíků nemůže zakládat důvod pro uzavření vnitřních hranic EU. Proto nesmí být porušena jedna ze základních svobod fungování EU, tedy volný pohyb osob, i s ohledem na naše negativní historické zkušenosti.

Diskutována byla též evropská strategie na integraci Romů, která bude mimo jiné předmětem debaty i na červnovém zasedání Evropské rady, tedy summitu hlav států a vlád, či nedávné vyjádření komisařky Cecilie Malmströmové k používání metody falometrie v ČR v souvislosti s azylovým řízením. Ta byla použita jen ve velice ojedinělých případech v letech 2008 a 2009. Účastníci setkání se shodli na tom, že vůči takovýmto nepravdivým obviněním proti ČR je třeba se okamžitě a ostře ohradit.

Na závěr setkání proběhla také diskuse na téma většího zapojení českých subjektů do veřejných konzultací k evropským legislativním a nelegislativním návrhům. Přestože Evropská komise již od roku 2004 provozuje webové stránky „Váš hlas v Evropě“, hlavní překážkou větší účasti Čechů ve veřejných konzultacích je malé povědomí o existenci těchto stránek v ČR a jazyková mutace dostupných textů - většina veřejných dokumentů určených ke konzultaci je pouze v anglickém jazyce. K jazykové stránce veřejných konzultací se připravuje reakce na půdě EP.

Další setkání s českými europoslanci se uskuteční 21. června 2011.