SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně projednala s europoslanci návrh rozpočtového rámce EU

Kdy: 12.07.2011, Kde: Brusel

Červencové setkání velvyslankyně Vicenové s českými členy EP se věnovalo hlavně aktuálním ekonomickým tématům.

Mezi hlavní témata tradičního setkání stálé představitelky ČR při EU Mileny Vicenové s českými europoslanci, které tentokrát proběhlo v úterý 12. července 2011, patřily opakovaně především ekonomické otázky.

V případě Řecka ministři financí schvalují vyplacení další splátky za dluhopisy ve výši 12 mld. euro po předpokládaném souhlasu MMF. Situace se však stále velmi nestabilní a je zapotřebí hledat komplexní řešení. Mezi možnostmi je v rámci druhého balíku pomoci diskutováno i zahrnutí soukromého sektoru na dobrovolném základě. Cílem je podstatně snížit krátkodobé finanční  potřeby Řecka a současně zamezit bankrotu tím, že věřitelské banky z vlastní vůle vymění své současné dluhopisy za dluhopisy z delší dobou splatnosti. Situaci samozřejmě nepřispívá ani poslední vývoj v ostatních zemích eurozóny, zejména pak v Itálii.

V záležitosti balíčku šesti legislativních návrhů na posílení správy ekonomických záležitostí bude zapotřebí vyčkat plenárního zasedání Evropského parlamentu v září. Podle Parlamentu zůstává otevřeno hlasování obrácenou kvalifikovanou většinou v preventivní části Paktu, ekonomický dialog a a/symetrický přístup k makroekonomickým nerovnováhám.

Jednání o víceletém finančním rámci teprve začínají, již dnes je však zřejmé, že se protáhnou minimálně do období kyperského předsednictví (druhá polovina roku 2012). Na konci nynějšího polského předsednictví by měla být předložena zpráva o výsledcích dosavadních jednání. Z předložených návrhů je patrné, že v případě výdajů na zemědělství a obnovu venkova dochází k poklesu výdajů, zejména na úkor ostatních položek jako je věda a výzkum. V oblasti zemědělství by měly být rychleji přiblíženy přímé platby, které budou pro země s nejnižší úrovní zvýšeny z dosavadních peněz nadprůměrných příjemců (ČR stojící těsně pod průměrem EU by se toto nemělo dotknout). Na příjmové straně rozpočtu navrhuje EK dva nové zdroje (daň z finančních transakcí, část odvodu z DPH),  zrušení dosavadního příjmu z DPH a zjednodušení rabatů a kompenzací.

V rámci setkání také byly diskutovány priority polského předsednictví v Radě EU a zhodnocení nedávno završeného maďarského předsednictví.

Další setkání velvyslankyně s českými europoslanci se uskuteční 6. září 2011.

Foto: Karel Pazderka