SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně Vicenová se setkala s nejvýznamnějšími Čechy v EU

Kdy: 09.09.2010, Kde: Brusel

Stálé zastoupení dále prohlubuje úspěšnou spolupráci s Čechy ve vysokých funkcích unijních institucí.

Umíme si vážit našich úspěšných a schopných lidí? V institucích Evropské unie se na nejvyšší pozice dosud prosadilo patnáct Čechů. Mnozí procházeli prvními konkursy, které byly vyhlášeny i pro kandidáty z „nových“ členských zemí, prošlapávali cestu dalším, občas sledováni spíše kriticky než s uznáním a podporou.

Na tradiční schůzku s nejvýznamnějšími Čechy pracujícími v unijních institucích, kterou již poněkolikáté organizovala stálá představitelka ČR při EU Milena Vicenová, přišlo tentokrát dvanáct hostů.

Pozvání přijal český eurokomisař pro rozšiřování a evropskou sousedskou politiku Štefan Füle, dva členové jeho kabinetu (Jana Katarína Lolić Šindelková a Pavel Bouda) a členka kabinetu komisařky Cecilie Malmströmové Karolína Kottová. Evropskou komisi dále reprezentoval Ladislav Miko, ředitel z Generálního ředitelství pro životní prostředí, ochranu přírodních zdrojů a biodiverzitu, a poradce generálního ředitele Generálního ředitelství pro rozpočet Petr Mooz.

Přítomni byli rovněž Češi působící v Generálním sekretariátu Rady - šéf kabinetu generálního tajemníka Rady Marek Mora a dva ředitelé, Petr Bližkovský a Jiří Buriánek.

Mezi vzácné hosty patřila zástupkyně generálního ředitele Eurostatu Marie Bohatá, Jiří Kinšt z Evropského účetního dvora a soudkyně soudu prvního stupně Irena Pelikánová z Evropského soudního dvora. Ti všichni vážili cestu z Lucemburku.

Akce se navíc zúčastnil český velvyslanec při NATO Martin Povejšil, první náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider a nový šéf Zastoupení Evropské komise v Praze Jan Michal.

Schůzka byla jedinečnou příležitostí k otevřené výměně zkušeností z práce evropských institucí, k debatě o Evropě po „Lisabonu“, k pohledu na Českou republiku z bruselské perspektivy. Velvyslankyně v závěrečné řeči mimo jiné ocenila úspěch Čechů působících na vysokých postech v evropských institucích a vyjádřila připravenost Stálého zastoupení k pokračování v úspěšné spolupráci.

Foto: Stálé zastoupení ČR při EU

galerie