česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně seznámila europoslance s reakcí na krizi eurozóny

Kdy: 07.12.2010, Kde: Brusel

Jedenadvacáté setkání velvyslankyně Vicenové s českými europoslanci se zaměřilo na finanční pomoc členským státům EU.

Poslední setkání velvyslankyně Mileny Vicenové v roce 2010s českými europoslanci v úterý  7. prosince bylo věnováno přípravě nadcházející Evropské rady, tedy summitu lídrů členských států EU, a projednávání unijního rozpočtu na rok 2011. Vedle toho byli poslanci informováni o výchozí pozici ČR pro vyjednávání o budoucí podobě Společné zemědělské politiky EU a o dosažené dohodě mezi Radou a EP o konečné podobě evropské občanské iniciativy.

Úvodem velvyslankyně informovala o poskytnutí finanční pomoci Irsku na základě tříletého ozdravného programu. Byla schválena finanční pomoc o celkovém objemu 85 miliard eur, přičemž EU z této částky přispěje do výše 45 miliard eur. Bylo vysvětleno, že ČR se bude podílet na této pomoci pouze prostřednictvím finanční záruky za malou část poskytnuté půjčky v rámci Evropského mechanismu finanční stabilizace.

Velvyslankyně připomněla, že hlavním bodem Evropské rady, která se sejde v Bruselu 16. a 17. prosince 2010, bude ustanovení Evropského stabilizačního mechanismu pro období po roce 2013, jenž si vyžádá jednoduchou úpravu základních Smluv EU. Pravděpodobně bude do článku 136 (řádné fungování hospodářské a měnové unie) doplněna zmínka o možnosti ustavit mechanismus zajišťující stabilitu eurozóny. O provedení případných změn Smluv se intenzivně jedná, v listopadu proběhly konzultace zástupců členských států s kabinetem předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuye a Evropskou komisí. Evropský stabilizační mechanismus se bude vztahovat pouze na členské země eurozóny.

Účastníci debaty se dále vzájemně informovali o dalších krocích na půdě Rady a EP v souvislosti s nenalezením dohody o unijním rozpočtu na rok 2011 dne 15. listopadu na Dohadovacím výboru. Komise předložila okamžitě nový návrh rozpočtu, na kterém musí být nalezena dohoda mezi Radou a EP nejpozději do konce roku 2010, aby se zabránilo rozpočtovému provizoriu. Přítomní se shodli na tom, že pozice Rady, ale také  EP, se stále ještě vyvíjí, klíčové politické frakce budou o této záležitosti teprve jednat. Předmětem vyjednávání není vlastní rozpočet, ale financování projektu ITER, možné flexibilní úpravy rozpočtu v roce 2011 a zejména role Evropského parlamentu při debatách o nových vlastních zdrojích EU a rozpočtu po roce 2013.

Diskutovalo se také o návrhu evropské občanské iniciativy, který by měl být schválen do konce roku 2010. Návrh umožňuje vedle Komise, Rady a EP jednomu milionu evropských občanů pocházejících minimálně ze sedmi členských států vyzvat Komisi k předložení legislativního návrhu spadající do její působnosti. První takové iniciativy jsou s ohledem na časové lhůty očekávány až na začátku roku 2013, přestože již nyní celá řada např. ekologických sdružení avizovala zahájení sběru podpisů k jejich iniciaci.

Závěrem byla ještě ve stručnosti nastíněna výchozí pozice ČR k nadcházejícím debatám o představách Komise o budoucí podobě Společné zemědělské politiky EU po roce 2013, jak byly prezentovány dne 18. listopadu. Toto téma bude intenzivně diskutováno v první polovině roku 2011 ještě předtím, než Komise zveřejní konkrétní legislativní návrhy. Zejména citlivou otázkou pro ČR je návrh na stanovení stropu příjemců přímých plateb, který by na ČR s ohledem na strukturu zemědělských podniků dopadl zcela neúměrně.

Foto: Karel Pazderka