česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně Vicenová: Mírný pokrok s kanadskými vízy nám nestačí

Komentář Stálé představitelky ČR při EU Mileny Vicenové, zveřejněný v pátek 24. září 2010 v Hospodářských novinách.

Co si vybavíte, když se řekne Kanada? Hokej? Javorový sirup? Nový domov pro tisíce Čechů po roce 1948 a 1968? Olympiádu ve Vancouveru? Nebo spíš kanadská víza?

Předposlední den našeho předsednictví v Radě EU jsme se v Bruselu sešli s kolegou Rossem Hornbym - kanadským velvyslancem při EU - na malé slavnosti. Kolegyně Alice Soukupová i já jsme se těšily chvilce slávy. Kanaďané nás tehdy plácali po ramenou – Česká republika významně přispěla k tomu, že byl dokončen rámec pro uzavření nové dohody o volném obchodu mezi EU a Kanadou. Co následovalo o dva týdny později víme všichni. Dne 13. července 2009 v 6.10 ráno Kanada opět zavedla pro Čechy vízovou povinnost. Nebylo to poprvé, k podobnému kroku přikročila už v říjnu 1997. Teď byla ale situace jiná. Poprvé byla takto postižena členská země Evropské unie.

Kanada zjevně podcenila závažnost tohoto kroku. Skutečně jde o záležitost Kanada – EU, nikoliv Kanada – Česká republika. Jsme vázáni právním rámcem Evropské unie, jediným možným protiopatřením je zavedení víz pro kanadské diplomaty. Jinak jsme odkázáni na solidaritu ostatních.

Vysvětlujeme, argumentujeme, jednáme… Už čtrnáct měsíců „bojujeme na všech frontách“ – v Praze v Černínském paláci, na ministerstvu vnitra na Letné, na zastupitelských úřadech v Severní Americe a v zemích Evropské unie, v Bruselu, Lucemburku, v budově Rady EU, v Evropském parlamentu, na Komisi… Podařilo se nám získat podporu nejen zemí, které stále ještě usilují o bezvízové cestování do Kanady, tedy Bulharska a Rumunska, nejen našich tradičních spojenců ještě z doby boje o bezvízové cestování do USA, ale také Španělska, Francie, Itálie a dalších. Na naší straně je předseda Evropské rady Herman Van Rompuye. „Máte moji podporu“, napsal v dubnu 2009 v odpovědi na dopis europoslankyně Zuzany Roithové. Potvrdil to i minulý týden premiéru Petru Nečasovi v Bruselu.

Včera (v pondělí 20. září) se opět sešla česko-kanadská expertní skupina. Evropská komise po ní opatrně konstatovala mírný pokrok. Česká republika připravila požadovanou podrobnou zprávu o situaci romské populace včetně vyhodnocení projevů extremismu v České republice. Kanadská strana představila svůj nový azylový systém po schválení azylového zákona v červenci letošního roku. Do konce roku 2011 bude mít připraveno vše pro zavedení zákona, včetně prováděcí legislativy.

To je dobře, právě příliš velkorysý azylový zákon je obecně považován za hlavní příčinu přílivu žadatelů o azyl. Kanada, v souladu s novou legislativou, rovněž připravuje opatření porovnatelné s konceptem tak zvaných bezpečných zemí původu. Na základě vlastního, individuálního systému vyhodnotí, které státy garantují svým občanům základní demokratické principy a fungující právní ochranu.

Je ale namístě hodnotit odděleně některé země Evropské unie? Chceme pochybovat o tom, že Evropská unie jako celek garantuje svým obyvatelům základní demokratické principy a vládu práva?

Nečekáme na zprávu o mírném pokroku. Čekáme na jasný čin, datum, kdy bude vízová povinnost zrušena. Už je opravdu nejvyšší čas, aby Komise jasně projevila vůli zastat se jedné z členských zemí. Nejbližší příležitost má už 7. října 2010 v Lucemburku na Radě ministrů vnitra.

Milena Vicenová, velvyslankyně ČR při EU

 

Hospodářské noviny, 24. září 2010, strana 10

Foto: Thierry Monasse