SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně Vicenová představila hejtmanům možnosti globalizačního fondu EU

Kdy: 12.05.2011, Kde: Brusel

Další setkání velvyslankyně Vicenové s šéfy a zástupci českých a moravských krajů se věnovalo zejména finanční pomoci EU.

U příležitosti pravidelných plenárních zasedání Výboru regionů v Bruselu zavítala 12. května 2011 česká delegace vedená hejtmanem Libereckého kraje Stanislavem Eichlerem i na Stálé zastoupení ČR při EU, kam ji na další setkání pozvala velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová. Přítomna byla dále hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný a náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Mezi hlavní témata patřil mimo jiné Evropský globalizační fond a možnosti jeho využití pro sektor sklářství a bižuterie v Libereckém kraji. Velvyslankyně dále informovala přítomné o finančních prostředcích, které získá Česká republika z Fondu solidarity pro částečné krytí škod způsobených dvěma povodňovými vlnami v květnu a v srpnu 2010 v Čechách a na Moravě. Finanční injekce z rozpočtu EU bude po ukončení celé schvalovací procedury činit téměř 400 milionů korun. Diskutována byla dále problematika čerpání evropských dotací či komplikace u některých operačních programů.

Důležitou kapitolou je pro všechny hejtmany rozvoj dopravní infrastruktury v jednotlivých krajích, připomenuta byla v této souvislosti zejména problematika nedokončeného úseku dálnice D8 v Ústeckém kraji. K dalším tématům patřilo Východní partnerství a aktivity Výboru regionů s tím spojené či např. webové stránky Stálého zastoupení ČR, resp. jejich část věnovaná podnikatelské sféře - „EU pro podnikatele“. Právě na nich čtenář může nalézt informace k přípravě legislativních aktů, podnikání v zahraničí či evropským fondům.

Stálé zastoupení ČR poskytlo hejtmanům mimo důležité informace i nezbytné kontaktní údaje dalších kolegů pro jednotlivá diskutovaná témata, a to nejen zde v Bruselu, ale i v rámci příslušných ministerstev v České republice.

Foto: MZV