česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně Vicenová probrala s europoslanci přípravy na prosincový summit EU

Kdy: 29.11.2011, Kde: Brusel

Listopadové setkání velvyslankyně Vicenové s českými členy EP se opět věnovalo hlavně ekonomickému vývoji v Unii.

Mezi hlavní témata dalšího setkání stálé představitelky ČR při EU Mileny Vicenové s českými europoslanci, které tentokrát proběhlo v úterý 29. listopadu 2011, patřila především ekonomická a energetická agenda související s prosincovým zasedáním Evropské rady., tedy summitu šéfů států a vlád členských zemí.

Úvodem setkání velvyslankyně shrnula doposud přijatá rozhodnutí a opatření na evropské úrovni v ekonomické oblasti. Za největší problém lze považovat skutečnost, že opatření nejsou následně bezprostředně implementována a prosazována, čímž finanční sektor ztrácí důvěru ve výsledky, které by tato opatření měla přinést. Velvyslankyně připomněla, že Evropská komise na negativní vývoj ekonomických ukazatelů v EU zareagovala v listopadu 2011 zveřejněním tzv. druhého balíčku k ekonomickému řízení sestávajícího ze dvou návrhů nařízení k posílení fiskálního dohledu nad zeměmi eurozóny a zelené knihy k eurodluhopisům.

Po tomto úvodu byla velká část společné debaty věnována případným změnám primárních unijních Smluv, po kterých volají některé členské země. Všichni diskutující vyjádřili skepsi ohledně změn primárního práva především kvůli zdlouhavosti procesu a nejistotě výsledku. Shodli se na tom, že EU potřebuje především okamžitá řešení, a tím změna Smluv rozhodně není.

S konkrétními alternativami řešení současné ekonomické situace by měl vystoupit na prosincové Evropské radě její předseda Herman Van Rompuy. Zda mezi ně bude patřit i změna Smluv, případně v jakém rozsahu, nelze přesně říci. Definitivní rozhodnutí v této otázce by mělo padnout až na některé z Evropských rad v roce 2012. Dle českých europoslanců ani EP není jednotný v otázce změn primárních Smluv, každopádně by však bylo nutné svolat Konvent, pokud by lídři EU ke změnám Smluv nakonec přikročili. To by ovšem celý schvalovací proces značně zpomalilo a zkomplikovalo.

Dále účastníci prodiskutovali nejproblematičtější pasáže návrhu směrnice o energetické účinnosti, kterou Komise předložila v červnu 2011. Očekává se ještě dlouhé a složité jednání o této směrnici a je dobře, že i čeští europoslanci se přímo podílejí na přípravě stanoviska EP v této záležitosti. Europoslanci byli taktéž informováni o průběhu zátěžových testů jaderných elektráren v EU.

Závěrem byl shrnut proces vedoucí k dojednání rozpočtu EU na rok 2012 mezi Radou a EP a v hrubých obrysech byl představen konečný výsledek, který zúčastnění vesměs považují za dobrý kompromis a kvitují skutečnost, že na rozdíl od rozpočtu EU na rok 2011 nebylo meziinstitucionální vyjednávání zdaleka tak vyhrocené a zdlouhavé. Instituce tímto vyslaly jasný signál, že jsou schopny se v případě potřeby rychle dohodnout.

V samém závěru setkání pak byli čeští europoslanci ještě informováni o aktuálních krocích vlády ve věci vízové nereciprocity s Kanadou. Všeobecně je však možný posun očekávat až v polovině roku 2012, kdy bude zahájen ratifikační proces Společné ekonomické dohody (CETA) mezi EU a Kanadou v členských státech.

Poslední setkání velvyslankyně Vicenové s českými europoslanci v tomto roce by se mělo uskutečnit 20. prosince 2011.

Foto: Karel Pazderka