SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vítězství v souboji o Galileo je výsledkem společného úsilí

Kdy: 10.12.2010, Kde: Brusel

Česká republika získá významnou unijní agenturu díky mnohaleté koordinované snaze svých představitelů a diplomatů, říká velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová.

Tisková zpráva Stálého zastoupení ČR při EU

Brusel, 10. prosince 2010

Evropský úřad pro dohled nad satelitním navigačním systémem Galileo bude sídlit v Praze. Definitivně o tom rozhodli v pátek 10. prosince 2010 ministři sedmadvaceti členských zemí Evropské unie. Česká republika tak téměř šest let po vstupu do EU získá pro své území první sídlo unijní instituce – navíc tak významné, jako je Galileo.

Nejlepším dokladem důležitosti agentury je fakt, že o její sídlo původně usilovalo jedenáct států Unie. Česku se během téměř pětiletého vyjednávání podařilo přesvědčit všechny, že Praha je nejlepším kandidátem. Bylo to nejen díky kvalitně připravené nabídce, ale především díky cílevědomosti a společnému úsilí.

„Jde především o vítězství dobré spolupráce. Všichni jsme šli za jediným cílem. Diplomaté v Bruselu na Stálém zastoupení ČR i na zastupitelských úřadech v zemích EU, experti Ministerstva zahraničí, Ministerstva dopravy včetně vládního zmocněnce pro Galileo a Úřadu vlády, europoslanci, ministři i předseda české vlády – všichni jsme táhli za jeden provaz,“ říká Milena Vicenová, stálá představitelka ČR při EU.

„Jak se ukázalo, jedině díky spojeným silám všech jsme dosáhli tohoto významného úspěchu. Věřím, že v tomto směru nám může být získání sídla Galilea inspirací, a že podobně jednotně budeme postupovat i za dalšími cíli České republiky. To je hlavním předpokladem při prosazování našich priorit zde v Bruselu,“ dodává velvyslankyně Vicenová.

Česku by sídlo Galilea mělo přinést nejen prestiž, ale také širokou škálu příležitostí ve výzkumu i v průmyslu.

„Pro každý stát je dobré, když má kousek Unie na svém území. A je zvlášť dobré, když jde o takovou agenturu, která má velký potenciál do budoucna. Díky činnosti Galilea bude Česká republika v Unii dobře viditelná,“ říká Jana Reinišová, zástupkyně stálé představitelky ČR při EU.

„Věřím, že Galileo nás nejen zviditelní, ale že i čeští výzkumníci a podniky využijí této příležitosti k podpoře inovací a výzkumu a rozvoje znalostní ekonomiky v ČR,“ dodává Reinišová.

Foto: ESA