česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekt evropské soukromé společnosti se vrací do hry

Kdy: 18.02.2011, Kde: Brusel

Nová nadnárodní forma podnikání by měla být alternativou národním společnostem s ručením omezeným.

Českým firmám i podnikům z ostatních zemí EU se opět otvírá šance, že budou moci podnikat pod hlavičkou evropské soukromé společnosti. Tato právní forma by měla být alternativou národním společnostem s ručením omezeným.

Po více než roční pauze totiž členské státy – tedy Rada EU – opět začaly projednávat návrh nařízení o statutu evropské soukromé společnosti. K tomuto návrhu, který byl naposledy projednáván v prosinci 2009, se vrátilo maďarské předsednictví v Radě EU a zařadilo jej mezi své priority v oblasti vnitřního trhu.

Evropská soukromá společnost se měla stát další nadnárodní formou společnosti a zařadit se tak k již existujícím evropským právním formám: evropské společnosti a evropské družstevní společnosti. Právě ve využívání statutu evropské společnosti jsou české firmy na vrcholu pomyslného žebříčku celé EU. V ČR totiž vznikla téměř polovina ze všech evropských společností, které v Unii fungují.

Návrh na zřízení statutu evropské soukromé společnosti byl předložen v roce 2008 a posléze velmi detailně projednáván francouzským, českým a švédským předsednictvím v Radě EU. Na konci roku 2009 však Rada ministrů pro konkurenceschopnost nenašla nad návrhem potřebnou jednomyslnou shodu.

Cílem návrhu je vytvořit nadnárodní formu společnosti s flexibilními pravidly, která usnadní přeshraniční aktivity zejména malým a středním podnikům (jež tvoří více než 99% všech společností v EU). Návrh má stanovit jednotná pravidla pro zakládání této formy společnosti, ať již dojde k založení v kterémkoliv státě EU.

Maďarské předsednictví se rozhodlo zaměřit se na tři klíčové prvky návrhu: výši základního kapitálu, zapojení zaměstnanců do orgánů společnosti a sídlo společnosti. Nalezení kompromisu u těchto nejzásadnějších otázek by mohlo otevřít cestu ke konečnému přijetí návrhu.

Snahy o nalezení shody velmi podporuje Evropská komise. Evropská soukromá společnost je jedním z klíčových návrhů takzvaného Aktu pro malé podniky (Small Business Act).

Další informace:

O právu obchodních společností si dozvíte více i v rozcestníku Stálého zastoupení ČR při EU věnovaném převážně podnikatelům.

Foto: EK