česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekt ITER pokračuje ve své cestě

Kdy: 01.12.2011, Kde: Brusel

Státy EU se dohodly s europoslanci na dodatečném financování stavby experimentálního reaktoru.

Projekt ITER bude v příštích dvou letech těžit z dodatečného financování ve výši 1,3 miliardy eur. Na jeho základních obrysech se 1. prosince 2011 po dlouhých a náročných jednáních dohodly Rada EU, tedy členské státy Unie, a Evropský parlament. Zpráva, která na první pohled může působit vcelku banálně, má nicméně pro vědeckou komunitu, ale nejen pro ni, velký význam. O co tedy vlastně jde?

ITER (z anglického Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor, dnes však používaný také přeneseně – latinsky „Iter“ = cesta) je totiž projektem, který by mohl vyústit až do komerčního využití jaderné fúze k výrobě elektrické energie. A termojadernou fúzi vědci považují za energetickou budoucnost. Základem projektu je konstrukce tzv. tokamaku ve francouzském Cadarache, zařízení používaného jako magnetická nádoba pro uchovávání vysokoteplotního plazmatu, zabraňujícího jeho dotyku se stěnou komory, což je podmínkou pro úspěšné zvládnutí řízené termojaderné fúze.

Myšlenka projektu, který by umožnil vyvinout nový, čistší a udržitelný zdroj energie sice sahá až do poloviny 80. let, nicméně její přerod do konkrétního projektu byl dlouhý a složitý. Dohoda o ITERu proto byla ratifikována teprve na podzim roku 2007. O komplexnosti výsledného projektu experimentálního reaktoru a jeho významu svědčí nejen předpokládaný rozpočet cca 13 miliard eur, který z ITERu činí druhý nejdražší mezinárodní projekt (po Mezinárodní vesmírné stanici), ale i účast celkem 34 států (kromě EU, která se na financování podílí přibližně polovinou prostředků, jde o Japonsko, USA, Rusko, Jižní Koreu, Indii a Čínu).

A jaký je časový plán? První fáze, konstrukce tokamaku a výroba první plazmy, by měla být ukončena do roku 2020. Na základě dosažených výsledků by mohla následovat výstavba prvních elektráren, založených na principu jaderné fúze, někdy kolem roku 2040. Přejme tedy ITERu hodně štěstí na jeho dlouhé „cestě“.

Další informace:

Foto: EK