česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekty zahraniční pomoci EU nabízejí příležitosti firmám

Kdy: 31.01.2011, Kde: Brusel

Česká republika a další země, které vstoupily do EU po roce 2004, začaly přispívat do Evropského rozvojového fondu.

Čeští podnikatelé a nevládní organizace mají od vstupu České republiky do Evropského rozvojového fondu v roce 2008 možnost ucházet se o zakázky a granty na realizaci jednotlivých projektů v zemích subsaharské Afriky, Karibiku a Tichomoří. Více informací o příležitostech v projektech zahraniční pomoci EU lze nalézt na stránkách nového webového rozcestníku, který 27. ledna 2011 spustilo Stálé zastoupení ČR při EU.

Evropský rozvojový fond (EDF) je nejstarším a co do objemu největším z finančních nástrojů vnější spolupráce Evropské unie. Fond funguje od roku 1959 a je určen pro financování unijní rozvojové spolupráce a pomoci skupině zemí Afriky, Karibiku a Tichomoří (AKT). Právním základem specifických vztahů Evropské unie se skupinou zemí Afriky, Karibiku a Tichomoří je Dohoda z Cotonou z roku 2000.

Evropský rozvojový fond je fond mezivládní, a proto stojí mimo rozpočet EU. To v praxi znamená, že je financován přímo prostřednictvím příspěvků jednotlivých členských států a je spravován podle vlastních pravidel. Programování probíhá ve zhruba pětiletých cyklech a výše příspěvků členských států je určena podle dohodnutého distribučního klíče. Od roku 2008 funguje již 10. fond a od ledna 2011 do něj začínají poprvé přispívat i ty členské státy, které do EU vstoupily od roku 2004. Celková částka 10. EDF je 22,7 mld. eur pro období 2008 – 2013; Česká republika se na jeho financování v tomto období podílí částkou 115,678 milionů eur.

Foto: Rada EU