SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prokazování původu zboží bude jednodušší

Kdy: 30.03.2011, Kde: Brusel

Modernizace předpisů zjednoduší administrativu při obchodu mezi zeměmi EU, EFTA, západního Balkánu a severní Afriky.

Po více než ročním projednávání bylo přijato rozhodnutí o podpisu regionální úmluvy o celoevropsko-středomořských preferenčních pravidlech původu. Modernizace předpisů významně zjednoduší administrativu spojenou s prokazováním původu zboží mezi zeměmi EU, EFTA, západního Balkánu a severní Afriky. Podpis regionální úmluvy je v oblasti obchodu prvním významným výsledkem právě probíhajícího maďarského předsednictví v Radě EU.

Celoevropsko-středomořský systém tvoří početné dohody obsahující i ustanovení o volném obchodu založená na síti totožných pravidel původu. Dosud byla změna jakéhokoliv pravidla (včetně přistoupení nové země) značně komplikovaná. Změna jednoho pravidla mohla vyvolat změnu až 60 dalších. Nová úmluva proto mimo jiné zavádí pružnější síť protokolů, která má náročné administraci zamezit.

V souvislosti s přijetím rozhodnutí o podpisu byla vyzvána Evropská komise, aby nadále pracovala na dalším zjednodušení pravidel původu a na vytvoření takového právního rámce, který maximálním způsobem podpoří vzájemný obchod.

Další informace:

Foto: EK