SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

První dny belgického předsednictví patřily zdraví

Kdy: 05.07.2010 - 06.07.2010, Kde: Brusel

Belgie na počátku svého předsednictví v Radě EU uspořádala konferenci o chřipkové pandemii a neformální schůzku ministrů zdravotnictví.

Jen pár hodin po té, co se Belgičané ujali předsednictví v Radě EU, se na jejich pozvání sjeli ve čtvrtek 1. července 2010 do Bruselu experti z celé EU. Odborná konference se soustředila na výměnu zkušeností a nejlepších praktik pro boj s pandemií chřipky H1N1. Lékaři, odborníci, pacienti a zástupci jednotlivých vlád diskutovali všechna „ožehavá“ témata, jako je komunikace s veřejností, vakcíny, očkování a prevence.

Z diskusí vyplynulo, že v prvé řadě je třeba zlepšit samotný dohled a sledování průběhu pandemie, kvalitně vyhodnocovat dostupné údaje a zajistit jejich nezávislé hodnocení experty. Je také třeba zkvalitnit informační mechanismy pro předávání informací tak, aby nebyly zneužívány v neprospěch pacientů. Evropská unie se také v budoucnu více zaměří na samotný výzkum a schvalování vakcín, což ji umožní na budoucí pandemie lépe a rychleji reagovat.

Téma pandemie H1N1 bylo také předmětem neformální schůzky ministrů zdravotnictví, které se uskutečnilo ve dnech 5. – 6. července v Bruselu. Ministři diskutovali zejména možnosti, jak lépe spolupracovat a jak se připravit na případný budoucí výskyt pandemické chřipky, jejíž průběh už nemusí zůstat mírný. Zajištění bezpečných vakcín a zkvalitnění vzájemné informovanosti mezi členskými státy bude pro následující období hlavním cílem.

Mezi ostatní témata neformálního setkání ministrů patřilo zajištění zdravotní bezpečnosti v EU obecně a dále Evropské partnerství v boji proti rakovině.

Další informace:

Foto: EK