SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

První satelity systému Galileo obíhají Zemi

Kdy: 21.10.2011, Kde: Kourou (Francouzská Guayana)

Do roku 2020 má na oběžné dráze Země fungovat třicet družic evropské satelitní navigace.

Přesně ve 12.30 středoevropského času v pátek 21. října 2011 proběhl z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně start ruského nosiče Sojuz s prvními družicemi Galileo v rámci úvodní fáze projektu (IOV – In-orbit Validation). Start původně plánovaný na předchozí den byl posunut z důvodu technických problémů.

Další družice budou postupně vypouštěny na oběžnou dráhu s cílem 18 funkčních satelitů v roce 2014. Jeden z těchto satelitů ponese i jméno českého školáka – vítěze probíhající výtvarné soutěže.

I první dva satelity nesou jména prvních dvou dětských výherců, a to z Belgie a z Bulharska – Thijs a Natalia. V další fázi do roku 2020 by pak mělo dojít k dobudování kompletního sytému 30 satelitů.

Galileo je evropským projektem satelitní navigace, který by měl pokrýt celou zeměkouli. V tomto smyslu představuje alternativu pro americký navigační systém GPS, bez nějž si již dnes řada řidičů nedokáže představit cestování.

Využití systému Galileo však bude daleko širší, měl by poskytovat kromě lepšího pokrytí i více služeb v celé řadě oblastí, a EU by z něj měla ekonomicky profitovat. Na konci loňského roku bylo rozhodnuto, že Evropský úřad pro dohled nad satelitním navigačním systémem Galileo (GSA) bude sídlit v České republice.

Další informace:

Foto: ESA